Porady

Dlaczego nie wolno wrzucać zdjęć kart pokładowych do internetu ?

Tomek Gunia

Chciałbym Wam dziś zwrócić uwagę na powody dla których nie wolno wrzucać kart pokładowych do internetu. Z karty pokładowej można wyczytać więcej informacji niż z dowodu osobistego, dokument ten powinien być przez Was bardziej chroniony niż paszport. Poniżej opiszę Wam co można wyczytać mając tylko zdjęcie Boarding Pass na przykładzie fotografii przesłanego przez jednego z czytelników. 

W zeszłym tygodniu Marcin ( czytelnik bloga ) natrafił na jednym z portali społecznościowych na zdjęcie karty pokładowej linii Lufthansa, które wprawiło go w lekką konsternację. Napisał do mnie maila czy publikowanie takich rzeczy jest rozsądne i jakie mogą być tego konsekwencje. Zdjęcia nie publikuje ponieważ nie mam jeszcze zgody autora z którym spróbowałem się skontaktować przez FB. Tak wygląda przykładowa karta pokładowa linii Lufthansa: 

f234f32gg

Część danych usunąłem sam, w oryginalnej wersji było widać imię i nazwisko i numer biletu lotniczego. Oczywiście to nie jest jednostkowy przypadek, kiedy możemy zobaczyć na Facebooku czy Instagramie podobne fotografie.  

Czego możemy się dowiedzieć mając numer biletu i imię i nazwisko pasażera ? 

Poniżej pokażę Wam krótką instrukcję jak możemy sprawdzić swoje wszystkie dane mając tylko numer biletu. 

  1. Wchodzimy na stronę Saudia Airlines, wybieramy „MANAGE BOOKINGS” podajemy numer biletu. Otrzymujemy takie dane : 

kart pokładowych

2. Mając numer „booking reference” możemy skorzystać z wyszukiwarki LOT. Dzięki niej możemy zobaczyć takie dane 💡 : 

kart pokładowych

Jeśli to Was jeszcze skutecznie nie zniechęciło przed publikacją swoich Boarding Pass dodam, iż posiadając dane z powyższego zdjęcia przed podróżą możemy:

  • zmienić dane pasażera ( obywatelstwo, datę urodzenia i inne ),
  • anulować bilet,
  • zmienić daty podróży ( nie zawsze bezpłatnie ),
  • wybrać miejsce w samolocie,
  • dodać specjalną pomoc na lotnisku ( podesłać wózek inwalidzki ),
  • naliczyć sobie mile za ten lot poprzez utworzenie konta na dane które znajdują się na karcie pokładowej. 

Dodatkowym aspektem którego tutaj nie wymieniłem jest podglądnięcie planów podróży i miejsc w których byliśmy. Można to zrobić mając czyjś numer „frequent number”. Akurat pasażer w powyższym przykładzie go nie podał. Jednak to bardziej wyjątek niż reguła. 

W ostatnim czasie, równie popularne są mobilne karty pokładowe. Wbrew pozorom mając zdjęcie kodu możemy uzyskać dokładnie takie same informację o pasażerze jak powyżej. 

kart pokładowych

Wystarczy wejść na stronę internetową, która czyta takie kody: LINK. To samo dotyczy standardowych kart pokładowych. Wystarczy posiadać fotografię samego kodu kreskowego, który znajduje się na BP by móc odczytać pozostałe dane. Standardy dla kodu kreskowego karty pokładowej są ogólnodostępne. Np. możemy zapoznać się z nimi w  tym dokumencie (PDF) autorstwa Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA). 

Aktualizacja. 

Udało mi się porozmawiać z autorem zdjęcia. Okazało się, że po sprawdzeniu danych ktoś podmienił w jego przypadku obywatelstwo z Polskiego na Syryjskie, usunął numer programu lojalnościowego w systemie oraz zmienił miejsce w samolocie na ostatnim odcinku. Jak widzicie sami, żartownisiów nie brakuje. Gdyby ktoś podmienił obywatelstwo przed check in w USA autor feralnego zdjęcia mógłby mieć nieprzyjemną rozmowę z TSA. 

Podsumowanie. 

Na koniec tylko 1 prośba : NIE RÓBCIE ZDJĘĆ SWOIM KARTOM POKŁADOWYM ! Pamiętajcie również, że wyrzucanie całych kart pokładowych do kosza bez wcześniejszego ich potargania również nie jest najlepszym pomysłem. 


Jeśli podoba Ci się ten post, dołącz do pozostałych czytelników, którzy zarejestrowali się, aby otrzymywać  informację o kolejnych wpisach  za pośrednictwem  poczty email  (tylko 1 email dziennie!)

33
Dodaj komentarz

avatar
10 Comment threads
23 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
12 Comment authors
Tomek GuniatflincMichałKrzysztofMonika Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Travelling Milady
Gość

Co prawda chyba nigdy tak nie robiłam, ale dobrze wiedzieć. Mogłabym się zdziwić, gdybym została wywołana po wózek:)

arek
Gość
arek

Nie chce mi się sprawdzać, ale coś tu nie gra, bo „złoczyńcy” bez problemu generowaliby numery biletów i sprawdzali na stronie czy któryś nie jest „aktywny” i dokonywali zmian bez jakiejkolwiek dodatkowej weryfikacji.
Jeśli zmiana danych jest możliwa tylko na podstawie podania samego numeru biletu, to jest to poważna luka i należy zgłosić to jak najprędzej do linii lotniczej

Ernest
Gość
Ernest

Najlepsze jest to, że cały artykuł zaprzecza sam sobie.
Zasłoniliście imię i nazwisko, a zostawiliście barcode.
Można go łatwo odczytać na podanej stronie rozszyfrowującej kody paskowe i dowiedzieć się, że chodzi o pana Ernesta Johna Coyle oraz wyciągnąć wszystkie pozostałe informacje 😉

artur
Gość
artur

Naciągany artykuł. I mimo tego, że wymazane ze zdjęcia, to dane pasażera są ujawnione.
Nie jestem pewien czy pan Ernest Coyle faktycznie jest Polakiem.
Numer biletu 2201679956462.

artorios
Gość
artorios

Trochę to naciągane:
1. Karta jest wydawana przy odprawie, przy stoisku linii lotniczej a odprawa zaczyna się:
* 2 godziny dla lotów kontynentalnych
*3 godziny dla lotów międzykontynentalnych
2. PO ODPRAWIE NIC JUŻ NIE MOŻNA ZMIENIĆ
3. Po odbyciu lotu nie można zalogować się do systemu
4. Booking ref. czyli nr rezerwacji nigdy nie jest na bilecie.
5. Przy programach lojalnościowych zawsze, jeżeli podaje się nr., to na karcie pokładowej zawsze będą 2-4 ostatnie cyfry a przed nimi gwiazdki np. ****2233. Podobnie nr. karty kredytowej.

Dagmara
Gość

nie wiem, czy dawno byłeś na lotnisku, ale nawet na okęciu dla niektórych linii lotniczych są też terminale do samoobsługowego wydania BP (i nie chodzi mi tu o „check-in w domu”, jak mają nawet tanie linie) Mając z wyprzedzeniem nawet kilku godzin dane można przygotować do zeskanowania podróbkę właściwej strony z paszportu.

artorios
Gość
artorios

Wylatałem ok. 80 000 mil w 2015. Podróbkę paszportu? Przecież te urządzenia to weryfikują przy odprawie. Przy kotrolach paszportowych masz opcję automatyczną jedynie w przypadku posiadania paszportu biometrycznego

Marcin
Gość
Marcin

Osobom, które nie wierzą w to co jest napisane w tym artykule polecam mając swoje BP w ręce wejść sobie w system i zobaczyć na własne oczy iż wszystko można zmienić. Taka prawda niestety. Jeśli chcecie zobaczyć jak to wygląda w praktyce polecam zdjęcie Pana D. ( tego od BTL ) z 29 stycznia na Facebooku – facet, który napisał książkę o lotach pokazał swój bilet wraz z numerem. Można sobie pooglądać wszystkie jego dane. Zobaczyć, iż ściemnia z ceną biletu, sprawdzić iż prawdopodobnie przyjedzie po niego wózek do samolotu oraz podglądnąć, że jest również Syryjczykiem – choć to zauważyłem… Czytaj więcej »

artorios
Gość
artorios

Tomek: Odprawa=wykorzystanie biletu. Nic nie zmienisz, jedyna opcja to nowy bilet (chodzi o zmianę daty, godziny). Bywało, że się spóźniłem na samolot, lojalny klient następny lot w tym dniu za free a normalnie to 100% ceny, jak za nowy bilet.

Monika
Gość

Tomek super post! Nie myslalam ze tyle informacji mozna karty wyczytac !

Krzysztof
Gość
Krzysztof

Z mojej etiopskiej karty tak wiele nie wyczytacie:
http://www.fly4free.pl/forum/download/file.php?id=54198

tflinc
Gość
tflinc

co to znaczy potargać kartę? Pytam poważnie, nigdy o czymś takim nie słyszałem. Włosy mam potargane ale kartę?

Inline

<script type=”text/javascript” src=”//s3.amazonaws.com/downloads.mailchimp.com/js/signup-forms/popup/embed.js” data-dojo-config=”usePlainJson: true, isDebug: false”></script><script type=”text/javascript”>require([„mojo/signup-forms/Loader”], function(L) { L.start({„baseUrl”:”mc.us13.list-manage.com”,”uuid”:”72418bc662cf0e2893bc9df13″,”lid”:”13c29cb5e3″}) })</script>