Porady

Google Flights – bardzo dobre narzędzie do szukania tanich połączeń lotniczych

Tomek Gunia

Google Flights jest to wyszukiwarka połączeń lotniczych. Bazuje na narzędziu ITA Matrix – które pomimo swych zalet ma również wady takie jak np. bardzo powolne odświeżanie wyników. Google Flights oferuje interesujące rozwiązania jak np. alerty o zmianie ceny wybranego połączenia lub przeglądania najtańszych połączeń na mapie. 

Strona główna Google Flights prezentuje się następująco: 

Google Flights

Jak widzimy w górnej części mamy możliwość określenia trasy jaka nas interesuje, klasy podróży, ilości pasażerów, ilość przesiadek, linii lotniczej / sojuszu lotniczego, godzin wylotu oraz łączny czas trwania lotu. 

Mamy możliwość wyboru aż 6 lotnisk wylotu / przylotu. Podczas przeglądania np. lotnisk w pobliżu na liście pojawiają się ceny połączeń z danego lotniska. Lotniska możemy wprowadzić ręcznie korzystając z kodów IATA np. wpisując WAW, BCN, MAD, CDG, FRA, TXL. 

Google Flights

Po wprowadzeniu danych wyniki możemy zobaczyć na mapie: 

Google Flights

Jak widać mamy możliwość wyboru ceny maksymalnej – wówczas miasta docelowe, które spełniają to kryterium będą zaznaczone kropką czerwoną na mapie. Oczywiście mapka jest tylko poglądowa – nie zawsze pojawią się wszystkie dostępne opcje. Na powyższym przykładnie np. nie pojawił się Boston który w tych datach kosztuje 2129 PLN – czyli spełnia kryterium szukania. 

Jeśli znamy np. daty wyjazdu, określimy miasta z których możemy wylecieć wówczas na mapie możemy szybko przeglądnąć ceny do wielu miast. Na poniższym przykładzie np. widzimy propozycję lotów na sylwestra z Warszawy: 

Google Flights

Po wybraniu konkretnej trasy np. Warszawa – Paryż pojawiła się podpowiedź dotycząca niższej ceny dla danego połączenia. Może ona zasugerować zmianę lotniska na pobliskie z którego dane połączenie jest tańsze lub zmianę dat jak na poniższym przykładzie. Widzimy również pokazane loty posortowane domyślnie według ceny jak i czasu trwania podróży  – możemy wybrać najbardziej nas interesujące. 

Google Flights

Jeśli np. nie mamy wybranej konkretnej daty połączenia wówczas możemy kliknąć na pole z datą – pokaże się kalendarz z zaznaczonymi na zielono najniższymi cenami danego połączenia. Jak widzimy na poniższym przykładzie – jeśli wylecimy 7 stycznia 2017 r. wówczas za bilet w dwie strony możemy zapłacić 110 PLN. Ten kalendarz dla mnie osobiście to największa zaleta tego narzędzia – pozwala na sprawdzenie cen danego połączenia na przestrzeni kilku miesięcy. W przypadku mniej popularnych tras czasami trzeba chwilę poczekać na pojawienie się cen jednak i tak trwa to zdecydowanie szybciej niż na ITA Matrix. 

Google Flights

Możemy ceny wyświetlić jeszcze na 2 sposoby. Elastyczne daty: 

Google Flights

Wykres cen: 

Google Flights

Świetnym rozwiązaniem jest monitorowanie ceny lotu który nas interesuje. Możemy ustawić sobie nawet kilkadziesiąt połączeń w konkretnych datach jakie chcemy monitorować. Jeśli cena się zmieni zostaniemy o tym poinformowani mailowo, jak również jeśli mamy skonfigurowane konto gmail na telefonie – pojawi się powiadomienie push. Tak mniej więcej wygląda monitoring wybranego przeze mnie połączenia Praga – Pekin w klasie biznes. Widać jak na przestrzeni 78 dni cena na ten lot się zmieniała. Google wprowadziło również funkcję podpowiedzi – informuje kiedy cena danego połączenia może się zmienić. 

Google Flights

Tak jak w przypadku ITA Matrix na Google Flights nie zarezerwujemy biletów lotniczych – widzimy tylko podgląd taryf, które znajdują się w systemach rezerwacji (GDS). Bilety lotnicze możemy kupić tylko poprzez OTA – korzystając np. z wyszukiwarek typu kayak czy momondo. W Google Flights po wybraniu interesującego nas połączenia na dole pojawi się możliwość przekierowania nas na stronę linii lub OTA. Czasami zdarza się, że będziemy zmuszeni niestety wprowadzić wybraną przez nas trasę ręcznie – ponieważ przekierowanie z GF nie zadziała poprawnie. 

Google Flights

Możemy również wybrane połączenie wysłać do siebie mailowo lub udostępnić go w poprzez media społecznościowe. 

Podsumowanie

Dla mnie osobiście to podstawowe narzędzie do szukania połączeń lotniczych – przede wszystkim ze względu na szybkość z jaką możemy znaleźć najtańsze połączenie. W chwili obecnej monitoruje 56 połączeń – Google sobie z tym świetnie radzi. Wadą na pewno jest fakt, że nie pokazują się ceny połączeń wszystkich przewoźników np. bardzo często nie ma linii Emirates. Jednak pomimo tego uważam Google Flights za najlepsze darmowe narzędzie do szukania lotów które można znaleźć w sieci. Jeśli podoba Ci się ten post, dołącz do pozostałych czytelników, którzy zarejestrowali się, aby otrzymywać  informację o kolejnych wpisach  za pośrednictwem  poczty email  (tylko 1 email dziennie!)

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
joe Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
joe
Gość

ok, i co dalej. Mówi się, ze google wycofa sie z matrixa

Inline

<script type=”text/javascript” src=”//s3.amazonaws.com/downloads.mailchimp.com/js/signup-forms/popup/embed.js” data-dojo-config=”usePlainJson: true, isDebug: false”></script><script type=”text/javascript”>require([„mojo/signup-forms/Loader”], function(L) { L.start({„baseUrl”:”mc.us13.list-manage.com”,”uuid”:”72418bc662cf0e2893bc9df13″,”lid”:”13c29cb5e3″}) })</script>