Aktualności i Wydarzenia

Jeśli podróżujesz klasą biznes lub pierwszą, należysz do bardzo ekskluzywnej grupy pasażerów

Tomek Gunia

Przewoźnicy stale prześcigają się pod względem oferowanego luksusu i usług pokładowych w klasach biznes i pierwszej. Z pewnością tego rodzaju udogodnienia pomagają zmniejszyć następstwa jet lagu i zmęczenie po podróży. Pozwalają także na pracę w wygodnych warunkach oraz skupienie, co często nie jest możliwe w klasie ekonomicznej. Zespół Tripsta.pl, jednego z największych internetowych biur podróży, przeanalizował, jak często pasażerowie wybierają loty w klasie biznes, oferty których przewoźników preferują oraz ile w rzeczywistości kosztuje taka podróż. Ponadto eksperci firmy sprawdzili, jak wyglądają najbardziej luksusowe klasy biznes, oferowane przez linie lotnicze z całego świata.

Bardzo ekskluzywny sposób podróżowania

Z danych Tripsta.pl wynika, że mniej niż pół procent (0,47%) Polaków rezerwuje bilety lotnicze w klasie biznes lub pierwszej. W przypadku pozostałych krajów*, w których obecne jest biuro Tripsta, odsetek ten jest nieco wyższy i wynosi 0,57%. Fakt ten nie jest zaskoczeniem, zważywszy że bilety w klasie biznes są średnio cztery razy droższe od tych w klasie ekonomicznej. W Polsce przeciętna cena biletu w klasie ekonomicznej wynosi 1 065 zł, a w klasie biznes/pierwszej – 4 342 zł. Pod tym względem średnia światowa jest także nieco wyższa – odpowiednio 1 429 zł i 5 618 zł.

Najpopularniejsi przewoźnicy oferujący loty w klasie biznes

W związku z tym, że większość podróżnych wybiera klasę biznes zamiast ekonomicznej tylko w przypadku lotów długodystansowych, wśród najpopularniejszych pięciu przewoźników znalazły się linie o rozbudowanej siatce połączeń.

Najczęściej wybierani przewoźnicy – loty klasą biznes/pierwszą

Polska

Świat

Lufthansa

Turkish Airlines

Swiss

British Airlines

LOT

Lufthansa

Aegean

Iberia Airlines

Turkish Airlines

Egyptair

 

Kusząca oferta – co robią linie lotnicze, aby zachęcić pasażerów do lotów pierwszą klasą?

Podróżni decydują się na lot pierwszą klasą z różnych powodów. Przede wszystkim chodzi o większą przestrzeń prywatną, w której mogą bez przeszkód pracować i spać, dzięki czemu po dotarciu na miejsce czują się w miarę wypoczęci, a nie kompletnie wykończeni. Poza tym cała podróż staje się wygodniejsza, począwszy od poczekalni na lotnisku, poprzez przyspieszoną kontrolę paszportową, skończywszy na hali przylotów z kabiną prysznicową.

Choć powyższe udogodnienia wystarczają pasażerom, to wciąż za mało na bardzo konkurencyjnym rynku przewoźników, którzy nieustannie prześcigają się pod względem oferowanego luksusu i usług pokładowych. Oto kilka spośród najbardziej wyszukanych ofert w ramach lotu pierwszą klasą:

  • Qatar Airways – siedzenia w klasie pierwszej można rozłożyć do pozycji leżącej, dzięki czemu łatwiej zasnąć. Wystrój kabiny – drewno i skóra. W cenie biletu zestaw akcesoriów Giorgio Armani, designerska piżama i kapcie.
  • Etihad Airways – „The Residence” to całkowicie prywatna trzypokojowa kabina z wydzieloną sypialnią, salonem i prywatną łazienką. W ofercie usługa osobistego kamerdynera na cały czas lotu.
  • Air France – w kabinie „La premiere” znajduje się prywatna garderoba i gruba przesuwana zasłona, która zapewni większą prywatność. Siedzenie z łatwością zmienia się w łóżko. Jest tam także rozkładane siedzisko dla gościa.
  • Emirates – tym, co zasadniczo wyróżnia podróż tymi liniami, jest bardzo wysoki standard oferowanych usług. Emirates to pierwszy przewoźnik, który w kabinach pierwszej klasy zainstalował drzwi przesuwne. W ofercie pokładowej znajdują się m.in. kabiny prysznicowe, prywatne toaletki, telewizory z ekranem dotykowym i posiłki na żądanie.
  • Singapore Airlines – jedyna komercyjna linia lotnicza, która umożliwia przekształcenie dwóch sąsiednich kabin w łóżko dwuosobowe.

*Uwaga: Analizę przeprowadzono na podstawie biletów lotniczych kupionych za pośrednictwem 57 lokalnych wersji serwisu Tripsta w okresie od 1.01.2015 r. do 7.10.2015 r.

źr. Tripsta


Jeśli podoba Ci się ten post, dołącz do pozostałych czytelników, którzy zarejestrowali się, aby otrzymywać  informację o kolejnych wpisach  za pośrednictwem  poczty email  (tylko 1 email dziennie!)

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Tomek GuniaMateuszAdam Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Adam
Gość
Adam

fajne podsumowanie, kupowałem kiedyś bilety przez Tripsta.pl i moge powiedzieć, że goście czuja temat. Musiałem zmienić datę wylotu i nie było żadnych problemów, pomogli, a nie zostawili na lodzie. Kiedyś tez może polecę w biznesie 🙂

Mateusz
Gość
Mateusz

Od kiedy w pierwszej klasie Emirates instaluje wanny z hydromasażem? Mają ,,tylko” prysznice…

Inline

<script type=”text/javascript” src=”//s3.amazonaws.com/downloads.mailchimp.com/js/signup-forms/popup/embed.js” data-dojo-config=”usePlainJson: true, isDebug: false”></script><script type=”text/javascript”>require([„mojo/signup-forms/Loader”], function(L) { L.start({„baseUrl”:”mc.us13.list-manage.com”,”uuid”:”72418bc662cf0e2893bc9df13″,”lid”:”13c29cb5e3″}) })</script>