Aktualności i Wydarzenia

Kiedy rezerwować loty, żeby zapłacić nawet 84% mniej za bilet?

Tomek
Autor: Tomek

Wielu polskich urlopowiczów zastanawia się, jaki jest najlepszy czas na rezerwowanie lotów i znalezienie tej idealnej okazji. By dowiedzieć się, kiedy warto kupować bilety lotnicze – zarówno w przypadku Europy, jaki i tras międzykontynentalnych – eksperci z wyszukiwarki KAYAK.pl przeanalizowali ponad miliard wyszukiwań lotów do najpopularniejszych miejsc na rok 2016.

Na podstawie zebranych danych, udało się ustalić, w jakie dni, a nawet w jakie godziny, najlepiej rozglądać się za ofertami, by zaoszczędzić spore sumy pieniędzy. Trzymając się dobrego planu, po dokonaniu rezerwacji, w portfelu może zostać więcej gotówki na inne wydatki. W specjalnie opracowanej infografice można zapoznać się z głównymi trendami i wynikami analizy.

infographic_best_time_2_book_PL_PL

Planowanie i rezerwowanie podróży do ulubionych miejsc w Europie

Z analizy przeprowadzonej przez KAYAK.pl wynika, że Polacy mogą najwięcej zaoszczędzić, kupując bilety lotnicze na terenie Europy z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. Loty do Londynu, Rzymu, Paryża czy Barcelony, zarezerwowane w przedziale czasowym od dwóch do czterech miesięcy przed wyjazdem, pozwalają zaoszczędzić od 53 do 63 proc.

W przypadku lotów do Mediolanu zakup biletów w odpowiednim miesiącu daje oszczędność rzędu 84 proc., w porównaniu z okresem, w którym ceny są najwyższe. W przeciągu czterech tygodni cena biletów do włoskiej stolicy mody spada z 579 złotych na 92 złote. Podobny trend widoczny jest w cenach biletów do Madrytu i Lizbony, które są najtańsze na trzy miesiące przed planowanym wyjazdem, a najdroższe – na cztery.

Analiza najlepszych dni tygodnia na zakup biletów lotniczych pokazuje, że odrobina elastyczności w ich wyborze pomoże namierzyć najlepsze promocje cenowe. Podróżowanie w weekend, w porównaniu z pozostałymi dniami tygodnia, jest wciąż dość kosztowne. Biorąc pod uwagę terminy odlotów i powrotów, dobre okazje można znaleźć w środy i poniedziałki.

Z jakim wyprzedzeniem planować dalekie podróże międzykontynentalne

Aby zaoszczędzić na najbardziej popularnych trasach międzykontynentalnych, KAYAK.pl radzi, by rezerwować loty do dziesięciu miesięcy przed planowaną wyprawą. Podróżni, którzy w 2016 roku pragną odwiedzić Kapsztad, Kuala Lumpur czy Bangkok, powinni rozglądać się za połączeniami już od siedmiu do dziesięciu miesięcy przed wyjazdem. Pozwoli im to upolować okazje tańsze nawet o 58 proc. Przykładowo, przelot do Kuala Lumpur na osiem miesięcy przed wyjazdem to wydatek rzędu 1578 złotych. Kto zwleka i rezerwuje pięć miesięcy przed podróżą, musi liczyć się z kosztami w wysokości 3761 złotych.

Przeloty do Nowego Jorku najlepiej natomiast planować i rezerwować nieco później. Kupując bilety lotnicze na trzy miesiące wcześniej, polscy podróżni będą mogli zaoszczędzić aż do 63 proc., wydając 1934 złote, zamiast 5227 złotych na dziewięć miesięcy przed wylotem.

W przypadku lotów długodystansowych, wśród najkorzystniejszych dni na rezerwację króluje niedziela. Jest to najlepszy dzień na kupowanie biletów do pięciu z dziesięciu analizowanych przez KAYAK.pl kierunków podróży. Biorąc pod uwagę odloty, dobre ceny można znaleźć również w środy, a jeśli chodzi o loty powrotne – w poniedziałki.

Godzina dokonywania rezerwacji ma znaczenie

Podczas szukania promocyjnych cen biletów lotniczych do ulubionych miejsc, dużą rolę odgrywa nie tylko odpowiednio duże wyprzedzenie, ale również godzina w ciągu dnia. Podróżni, którzy rezerwują późnym wieczorem o godzinie 23:00, mogą zaoszczędzić do 18 proc., w porównaniu z rezerwacjami dokonanymi w środku dnia o godzinie 14:00.

„Naszym celem jest przygotowanie praktycznych porad dla użytkowników, popartych konkretną wiedzą wynikającą ze szczegółowej analizy danych i kalkulacji. Wszystko po to, aby mogli oni podejmować jeszcze lepsze decyzje dotyczące podróży.”, informuje Vera Pershina, dyrektor regionalny KAYAK na Polskę i Rosję. Dodaje również: „opracowując powyższą analizę, chcieliśmy pokazać, z jakim wyprzedzeniem najlepiej planować podróże do najpopularnieszych kierunków w nadchodzącym roku. Dzięki tym informacjom, nasi użytkownicy będą mogli być pewni swoich wyborów i planów”.

UWAGI

Analiza została przeprowadzona w oparciu o wyszukiwania lotów na KAYAK.pl do najbardziej popularnych miejsc w dowolnym terminie w roku 2016. Ceny mogą ulec zmianom, a oferty mogą nie być już dostępne. Podane oszczędności nie są gwarantowane.

źr. Kayak.com


THE TRAVELLER


Jeśli podoba Ci się ten post, dołącz do pozostałych czytelników, którzy zarejestrowali się, aby otrzymywać  informację o kolejnych wpisach  za pośrednictwem  poczty email  (tylko 1 email dziennie ! )

Dodaj komentarz

2 komentarzy do "Kiedy rezerwować loty, żeby zapłacić nawet 84% mniej za bilet?"

Powiadom o
avatar
Kuba
Gość

Prawdę mówiąc, to mało wiarygodne wydają się być te badania w odniesieniu do lotów miedzykontynentalnych – ponad 5000zl za bilet do Nowego Jorku?? Chyba musieli sprawdzać w jakimś wybitnie niesprzyjającym terminie, a z drugiej strony bilet do Kuala Lumpur za 1500zl, to wynik zbiegu okoliczności i jakiejś promocji odbywającej się akurat w terminie, który był sprawdzany niż jakaś regularność.

wpDiscuz
Inline

<script type=”text/javascript” src=”//s3.amazonaws.com/downloads.mailchimp.com/js/signup-forms/popup/embed.js” data-dojo-config=”usePlainJson: true, isDebug: false”></script><script type=”text/javascript”>require([„mojo/signup-forms/Loader”], function(L) { L.start({„baseUrl”:”mc.us13.list-manage.com”,”uuid”:”72418bc662cf0e2893bc9df13″,”lid”:”13c29cb5e3″}) })</script>