Programy Lojalnościowe

Status Gold w Star Alliance – który program wybrać ?

Tomek Gunia

Przedstawiam Wam 3 programy w których osiągnięcie i utrzymanie statusu Gold w Star Alliance jest obecnie najprostsze. Do zeszłego roku zdecydowanym liderem był program Aegena Miles + Bonus, jednak po zmianie warunków na mniej korzystne zbliżył się do 2 kolejnych programów: Miles & Smiles Turkish Airlines oraz Asiana Club. Poniżej pokaże główne cechy każdego z wymienionych programów. 

O co walczymy ? 

Status Gold w Star Alliance to przede wszystkim : 

  • Priorytetowa odprawa / odbiór bagażu / szybkie przejście przez kontrole bezpieczeństwa na lotnisku,
  • pierwszeństwo wejścia na pokład,
  • dostęp do saloników biznesowych na całym świecie,
  • dodatkowy nadawany bagaż 20 kg.

Przywileje obowiązują jeśli podróżujemy dowolnymi liniami z sojuszu Star Alliance. 

Aegean Air / Miles&Bonus

Star Alliance Gold : Aby osiągnąć status Gold w Star Alliance musimy zdobyć w ciągu 24 miesięcy 36 000 mil ( w tym 12 000 przez 1 rok ), oraz odbyć 4 loty liniami Aegan / Olympic Air, lub 72 000 mil w ciągu 24 miesięcy ( w tym 24 000 przez 1 rok ) bez konieczności lotów liniami Aegean / Olympic Air. 

Ważność Statusu Gold: Po zdobyciu wymaganej liczby mil status Gold będzie ważny przez 12 miesięcy od daty jego zdobycia. 

Utrzymanie statusu Gold : Aby utrzymać status Gold przez kolejny rok musimy zdobyć co najmniej 12 000 mil i odbyć 4 loty liniami Aegean lub 24 000 mil bez konieczności lotów liniami Aegean / Olympic Air. 

Ważność mil w programie: mile nie wygasają. 

Dodatkowe korzyści : Podczas lotów liniami Aegean / Olympic Air mamy 4 vouchery do wykorzystania na upgrade do klasy biznes. 

Asiana Airlines / Asiana Club

Star Alliance Gold : Aby osiągnąć status Gold w Star Alliance musimy zdobyć w ciągu 24 miesięcy 40 000 mil lub odbyć 50 lotów liniami Asiana Airlines.

Ważność Statusu Gold: Po zdobyciu wymaganej liczby mil status Gold będzie ważny przez 24 miesiące od daty jego zdobycia. Co ciekawe, jeśli zapiszemy się do programu np. 1 lutego 2016 r. i zdobędziemy 40 000 mil do 1 marca 2016 r. wówczas na status Gold będzie ważny do 1 lutego 2020 r. a więc prawie 4 lata 😉 

Utrzymanie statusu Gold : Aby utrzymać status Gold na kolejne 2 lata musimy zdobyć co najmniej 40 000 mil w ciągu 24 miesięcy. 

Ważność mil w programie: Dla posiadaczy statusu podstawowego ważność mil wynosi 10 lat, dla posiadaczy statusu Gold lub wyższego 12 lata. 

Dodatkowe korzyści : kupon zniżkowy na 10 000 mil do wykorzystania ba bilet nagrodę, bonus w wysokości 10% mil przy lotach liniami Asiana Airlines. 

Turkish Airlines / Miles&Smiles

Star Alliance Gold : Aby osiągnąć status Gold w Star Alliance musimy zdobyć w ciągu 24 miesięcy 65 000 mil ( w tym co najmniej 25 000 mil w 1 roku ).

Ważność Statusu Gold: Po zdobyciu wymaganej liczby mil status Gold będzie ważny przez 24 miesiące od daty jego zdobycia. 

Utrzymanie statusu Gold : Aby utrzymać status Gold na kolejne 2 lata musimy zdobyć co najmniej 25 000 mil w ciągu 12 miesięcy, lub 37 500 w ciągu 24 miesięcy. 

Ważność mil w programie: 3 lata, jednak jest możliwość przedłożenia ważności mil odpłatnie na kolejne 3 lata za 10$ / 1000 mil. 

Dodatkowe korzyści : bonus w wysokości 25% mil przy lotach międzynarodowych liniami Turkish Airlines klasą Comfort i Biznes.

Który program wybrać? 

Tak naprawdę musimy odpowiedzieć sobie na 2 pytania :

  • Jakimi liniami głównie latamy, oraz w jakich klasach podróży ?

Każdy z programów ma indywidualną tabelę, w której pokazana jest ilość mil jaką możemy zdobyć za lot danymi liniami w konkretnej klasie podróży. Dla przykładu podam tutaj lot na trasie Warszawa – Nowy Jork liniami SAS w klasie podróży „T”. 

geg3g3g

Za ten lot zdobędziemy do poszczególnych programów: 

Aegean Air / Miles&Bonus
100% mil 8534 mile
Asiana Airlines / Asiana Club
50% mil 4267 mile 
Turkish Airlines / Miles&Smiles
25% mil 2133 mile

Jak widać na powyższym przykładzie rozbieżność zdobytych mil jest znaczna. 

  • Czy mile które zdobędziemy na nasze konto będziemy chcieli wykorzystać na dany lot – jeśli tak to na jaki ?

Analogicznie to powyższego przykładu, każdy program ma swoją tabelkę biletów nagród. Czyli jest w niej pokazane ile mil potrzebujemy na dany lot. Np. za lot na trasie Warszawa – Nowy Jork – Warszawa w klasie ekonomicznej musimy zapłacić :

Aegean Air / Miles&Bonus
60 000 mil 
Asiana Airlines / Asiana Club
50 000 mil 
Turkish Airlines / Miles&Smiles
60 000 mil 

Można powiedzieć, że np. w programie Asiana za 50 000 mil zgromadzonych na naszym koncie mamy status Gold na 2 lata i wycieczkę do Nowego Jorku gratis 😉 

Podsumowanie: 

Jest jeszcze kilka innych programów w Star Alliance, w których warto zbierać mile oprócz tych pokazanych w tym wpisie, jednak osiągnięcie lub utrzymanie wysokiego statusu bywa kłopotliwe – zwłaszcza dla osób, które podróżują 2 – 3 razy w roku poza Europę. Każdy program lojalnościowy ma swoje wady i zalety. Powyższe podsumowanie nie wyczerpuje całego zagadnienia, zwłaszcza jeśli chodzi o ciekawe wykorzystanie mil. Postaram się w kolejnych wpisach przybliżyć Wam programy Turkish Airlines oraz Asiany, które mają swoje „ukryte” zalety. Każdy z Was musi sobie sam policzyć na który program postawić. 


Jeśli podoba Ci się ten post, dołącz do pozostałych czytelników, którzy zarejestrowali się, aby otrzymywać  informację o kolejnych wpisach  za pośrednictwem  poczty email  (tylko 1 email dziennie!)

Dodaj komentarz

18 komentarzy do "Status Gold w Star Alliance – który program wybrać ?"

Powiadom o
avatar
Paweł
Gość

Hmmm w TK trzeba uzbierać 40kmil w dwa lata? Biorac pod uwagę że za najniższe krajówki LO dają 250 mil daje to 80 przelotów tam i z powrotem w ciągu dwóch lat. Nie są to jakoś wygórowane warunki.

Krzysiek
Gość

Dzięki za super blog i ciekawe wpisy.
Czy można prosić o podobny do powyższego wpis dot. sojuszu One World? Czy może szerzej: za kilka miesięcy lecę z rodziną na Hawaje. Bilety wystawione przez AA, lecę AA i BA. Czy warto zapisać się do programu lojalnościowego? Którejś z tych linii, innej z tego sojuszu, czy może Avios? Bo szczerze mówiąc, jako początkujący mam problem z rozgryzieniem tematu lojalnościówek.
Pozdrawiam i „Fly High” 😉

Adi
Gość

Dzieki za ciekawy wpis.
Mam obecnie M&More Silver oraz M&Bonus z 4700 mil na koncie. Dużo latam (~6 lotow miesiecznie) na krótkich trasach po Europie w Star Alliance. Co byście doradzili, żeby szybko dostać Gold? Ciułać w M&B czy moze zrobić jakiś status match tego Silver M&M, np do Miles&Smiles?
Z góry serdecznie dziękuję bo powiem szczerze, że już się trochę zaczynam gubić.

Pozdrawiam
Adam

Flyer
Gość

Czy 6 lotów/ miesiac to duzo?
Jak latas z do Skandynawii proponuje latanie SAS i program Eurobonus-》gold za 45 segmentów. Znam takich co go na bili w 3 miesiące latać z przesiadka w Kopenhadze 🙂

Adi
Gość

@Tomek, @Flyer, dziekuje bardzo za odpowiedzi, ale niestety aktualnie nie mam przyjemnosci latac SASem, chociaz Gold za 45 segmentow to chyba na dzisiaj bardzo atrakcyjna oferta.
Wyglada na to, ze musze zostac w A3 i ciulac na ten ich Gold.

Jezeli jednak pojawil by sie Wam jakis nowy pomysl, to z gory dziekuje i pozdrawiam.

Marta
Gość

mam takie pytanie, a wlasciwie kilka.
mam status Star Aliance Gold uzyskany w Asianie (40k pkt) wazny do 04/2019 oraz zaczelam zbierac w M&M (status FF, 80k pkt premiowych i 35 pkt statusowych). w tym roku mam jeszcze szanse na jakies 8-10k pkt. nie mam pojecia, gdzie najlepiej kolekcjonowac punkty – dorzucac do Asiany, czy do M&M. i jeszcze jedno, jak w Asianie mozna zamowic bilet-nagrode? ze strony wynika, ze telofonicznie… z gory dzieki za podpowiedzi.

wpDiscuz
Inline

<script type=”text/javascript” src=”//s3.amazonaws.com/downloads.mailchimp.com/js/signup-forms/popup/embed.js” data-dojo-config=”usePlainJson: true, isDebug: false”></script><script type=”text/javascript”>require([„mojo/signup-forms/Loader”], function(L) { L.start({„baseUrl”:”mc.us13.list-manage.com”,”uuid”:”72418bc662cf0e2893bc9df13″,”lid”:”13c29cb5e3″}) })</script>