Programy Lojalnościowe

Marriott Rewards & Starwood Preferred Guest – zmiany

Tomek Gunia

W piątek nastąpiło oficjalne przejęcie przez Marriott sieci hoteli Starwood. Dzięki tej transakcji powstała największa sieć hoteli na świecie, a Marriott umocnił swoją pozycję. Przedstawione zostały zasady współpracy w ramach programów lojalnościowych. Na ten moment można jednoznacznie stwierdzić, że uczestnicy zarówno Marriott Rewards jak i Starwood Preferred Guest (SPG) zyskali na tym połączeniu. 

Połączone firmy będą posiadać 5700 tys. hoteli, zarówno własnych jak i franczyzowych z 1,1 mln pokoi w tym 9 hoteli na terenie Polski. Dla porównania dotychczasowy światowy lider InterContinental Hotels Group posiada w swoim portfolio 5 tys hoteli z około 700 tys. pokoi. 

 • W skład sieci  Starwood wchodzą takie marki hoteli jak:
  Sheraton, Westin, St. Regis, The Luxury Collection, W Hotels, Le Meridien, Design Hotels, Tribute Portfolio, Element by Westin, Aloft hotels, Four Points by Sheraton.
 • Marki oferowane przez Marriott:
  Ritz Carlton, Bulgari Hotels & Resorts, Edition Hotels, JW Marriott, Autograph Collection Hotels, Renaissance Hotels, Marriott, Delta Hotels & Resorts, Marriott Executive Apartments, Marriott Vacation Club, Gaylord Hotels, AC Hotels, Courtyard, Residence Inn, Springhill Suites, Fairfield Inn & Suits, TownePlace Suites, Protea Hotels, Moxy Hotels.

Mariott nie zdecydował się w tym momencie na połączanie dwóch programów lojalnościowych. Prawdopodobnie przez obowiązujące umowy jakie oba programy mają ze swoimi partnerami. Zapowiedzieli oni jednak utworzenie całkiem nowego programu lojalnościowego w 2018 r. Do tego jednak czasu przygotowano szereg udogodnień dla uczestników oby dwu programów. 

Co się zmieniło ? 

Przede wszystkim uczestnicy obydwóch programów mają możliwość darmowego transferu punktów pomiędzy programami oraz wyrównania statusu. Aby to zrobić wystarczy poprzez tą stronę połączyć swoje konta: LINK

 • Możemy wymienić punkty SPG na punkty Mariott w stosunku 1:3 i odwrotnie czyli Mariott na punkty SPG w stosunku 3:1. Minimalna ilość jaką możemy przesłać to 1000 punktów, czynność tą możemy bezpłatnie wykonać dowolną ilość razy. 
 • Mamy możliwość wyrównania statusu. Posiadacze statusu Gold otrzymają w drugim programie również status Gold, Platinum – Platinum, a Marriott Silver – Preferred Guest Plus (odpowiednik silvera w programie SPG). 

Te dwie z pozoru małe zmiany wprowadzają kilka bardzo ciekawych korzyści – zwłaszcza w programie SPG, który do tej pory był idealny zwłaszcza dla osób które zbierały mile lotnicze. Transfer punktów z programu do SPG do większości programów lotniczych był możliwy w stosunku 1:1. Jednak dzięki wprowadzeniu przelicznika SPG: Marriott 1:3, stał się on również bardzo atrakcyjny dla osób chcących wykorzystać swoje punkty na hotele. 

Co w praktyce to dla nas oznacza? 

Postaram się Wam pokazać na kilku przykładach co zyskaliśmy na powyższych zmianach. 

 • HOTELE

Porównanie stawek hoteli w oby dwóch programach: 

Kategoria HoteluMarriott Starwood
175003000
2100004000
3150005000
4200007000
5250009000
63000010000
73500012000
84000014000
94500015000
Ritz – 13000010000
Ritz – 24000014000
Ritz – 35000017000
Ritz – 46000020000
Ritz – 57000024000

W przypadku niektórych miast mamy możliwość zaoszczędzenia sporej ilości punktów na hotelach dzięki temu, że możemy przelać punkty pomiędzy tymi dwoma programami. Dla przykładu tutaj podam Hong Kong, w którym za 24 000 SPG – 70 000 Marriott możemy mieć nocleg w The Ritz-Carlton. Jest to obecnie jeden z najlepszych hoteli w tej sieci. Dla porównania za 25 000 SPG jest hotel „W”, który jest przeszło o połowę tańszy od hotelu The Ritz-Carlton. 

rchkkow_00045_conversion

W Paryżu np. najtańszym hotelem w sieci SPG jest Sheraton Paris Airport Hotel & Conference Centre za 16 000 SPG. Dla porównania najtańszy hotel w sieci Marriott AC Hotel Paris Le Bourget Airport kosztuje 20 000 punktów czyli 7000 SPG. Jak widać w przypadku niektórych miast oszczędności w postaci punktów są spore. Do szukania dostępnych hoteli sieciowych za punkty polecam narzędzie, które opisywałem w tym wpisie: 3 aplikacje do wyszukiwania hoteli sieciowych za punkty. Należy pamiętać, że przy zakupie noclegów za punkty w sieci Marriott oraz Starwood 5 noc jest darmowa

Warto również wspomnieć o rozwiązaniu cash + points w programie Marriott, dzięki któremu możemy kupić hotele już za 3000 punktów – 1000 SPG + 45$. 

brrbrbrb

Mamy również możliwość podniesienia standardu pokoju za 5000 punktów – 1700 SPG w hotelach sieci Marriott. 

 • Mile lotnicze

Jak już wspominałem wyżej mamy możliwość wymiany punktów SPG na mile lotnicze w stosunku 1:1 do większości programów lotniczych jednak z wyłączeniem United oraz Southwest do których transfer wynosił 2:1. Dzięki temu, że istnieje możliwość przelania punktów SPG do programu Marriott w stosunku 1:3 możemy uzyskać przelicznik 1:1 SPG na mile do programów United i Southwest. 

SPG= Marriott= Southwest / UnitedPrzelicznik
    
10,00030,00010,0001.0
24,00070,00025,0001.0
47,000140,00050,0001.1
 • Status

Przywileje statusowe w obydwóch programach wyraźnie się różnią. Marriott Gold oferuje np. wstęp do lounge oraz darmowe śniadanie dla 2 osób – czego nie ma w przypadku statusu Gold SPG. 

Marriott Rewards

Marriott Rewards

Aby zdobyć status Gold w Marriott Rewards potrzebujemy aż 50 noclegów a w przypadku SPG GOLD wystarczy 10 pobytów. Dodatkowo w sieci SPG możemy np. otrzymać status GOLD za 1 pobyt w hotelach tej sieci w Azji jeśli jesteśmy posiadaczami kart MasterCard World lub World Elite: LINK

Istnieje również dodatkowa ścieżka w sieci Marriott – Challenge do wyższego statusu. Jeśli posiadamy status w innej sieci hoteli możemy poprosić o challenge, w którym mogą nam zaproponować status o 1 poziom wyższy od posiadanego dotychczas za np. 3 pobyty w ciągu 30 dni. Wiem, że istnieje również możliwość challenge do statusu Platinum za 9 pobytów w ciągu 90 dni. Jeśli uda nam się otrzymać status platynowy w Marriott możemy go oczywiście przenieść do SPG co dla osób, które często śpią w hotelach w sieci SPG będzie idealnym rozwiązaniem. Podstawową korzyścią tego statusu w SPG jest – „Najlepszy pokój, jaki jest dostępny w chwili zameldowania, w tym apartamenty typu Standard”. 

Dodatkowo mamy możliwość zrobienia status match do United

 • SPG Platinum / Marriott Rewards Platinum – United Silver: LINK

W drugą stronę mamy również taką możliwość: 

 • Posiadacze statusu Premier® Gold, Premier Platinum, Premier 1K w United otrzymają status Gold w programie Marriott: LINK

Jeśli posiadamy status Platinum w SPG możemy podczas lotów liniami Delta korzystać z takich przywilejów jak: 

 • Priority Check-In
 • Priority Boarding
 • Upgrade klasy podróży, 
 • darmowy bagaż główny. 

Jako bonus załączam rozmowę Points Guy z CEO SPG oraz Marriott Rewards:

Podsumowanie

Na tą chwile uważam, że dla nas jako uczestników oby dwóch programów połączenie tych sieci dało nam nowe możliwości korzystania z ich punktów. Najwięcej zyskali uczestnicy programu SPG. Jednak i dla uczestników programu Marriott Rewards pojawiła się ciekawa alternatywa w postaci nowych 1100 hoteli na które mogą wydać swoje punkty (po wcześniejszym ich transferze do SPG). 

Jeśli poczytacie amerykańskie fora czy blogi ludzie najczęściej obawiają się zmian w SPG. Jest tak dlatego, ponieważ o wiele bardziej opłaca się wziąć u nich karty kredytowe SPG do mil niż np. karty dedykowane danemu programowi lotniczemu. Zyskują przez to większą elastyczność przy transferze punktów na mile (większy wybór programów). Z drugiej strony jest coś zastanawiającego w tym, że punkty SPG do tej pory głównie służyły właśnie do zakupu lotów, a nie hoteli. Zapewne sieci hoteli SPG to nie przeszkadzało jednak sieć Marriott ma inne podejście do tego tematu. Dlatego ciężko w tej chwili odpowiedzieć na pytanie jak będzie wyglądać nowy wspólny program tych sieci – jednak przez najbliższy rok nie musimy się nad tym zastanawiać. 


Jeśli podoba Ci się ten post, dołącz do pozostałych czytelników, którzy zarejestrowali się, aby otrzymywać  informację o kolejnych wpisach  za pośrednictwem  poczty email  (tylko 1 email dziennie!)

Dodaj komentarz

Bądź pierwszy!

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Inline

<script type=”text/javascript” src=”//s3.amazonaws.com/downloads.mailchimp.com/js/signup-forms/popup/embed.js” data-dojo-config=”usePlainJson: true, isDebug: false”></script><script type=”text/javascript”>require([„mojo/signup-forms/Loader”], function(L) { L.start({„baseUrl”:”mc.us13.list-manage.com”,”uuid”:”72418bc662cf0e2893bc9df13″,”lid”:”13c29cb5e3″}) })</script>