Programy Lojalnościowe

Marriott Rewards & Starwood Preferred Guest – zmiany

Tomek Gunia

W piątek nastąpiło oficjalne przejęcie przez Marriott sieci hoteli Starwood. Dzięki tej transakcji powstała największa sieć hoteli na świecie, a Marriott umocnił swoją pozycję. Przedstawione zostały zasady współpracy w ramach programów lojalnościowych. Na ten moment można jednoznacznie stwierdzić, że uczestnicy zarówno Marriott Rewards jak i Starwood Preferred Guest (SPG) zyskali na tym połączeniu. 

Połączone firmy będą posiadać 5700 tys. hoteli, zarówno własnych jak i franczyzowych z 1,1 mln pokoi w tym 9 hoteli na terenie Polski. Dla porównania dotychczasowy światowy lider InterContinental Hotels Group posiada w swoim portfolio 5 tys hoteli z około 700 tys. pokoi. 

 • W skład sieci  Starwood wchodzą takie marki hoteli jak:
  Sheraton, Westin, St. Regis, The Luxury Collection, W Hotels, Le Meridien, Design Hotels, Tribute Portfolio, Element by Westin, Aloft hotels, Four Points by Sheraton.
 • Marki oferowane przez Marriott:
  Ritz Carlton, Bulgari Hotels & Resorts, Edition Hotels, JW Marriott, Autograph Collection Hotels, Renaissance Hotels, Marriott, Delta Hotels & Resorts, Marriott Executive Apartments, Marriott Vacation Club, Gaylord Hotels, AC Hotels, Courtyard, Residence Inn, Springhill Suites, Fairfield Inn & Suits, TownePlace Suites, Protea Hotels, Moxy Hotels.

Mariott nie zdecydował się w tym momencie na połączanie dwóch programów lojalnościowych. Prawdopodobnie przez obowiązujące umowy jakie oba programy mają ze swoimi partnerami. Zapowiedzieli oni jednak utworzenie całkiem nowego programu lojalnościowego w 2018 r. Do tego jednak czasu przygotowano szereg udogodnień dla uczestników oby dwu programów. 

Co się zmieniło ? 

Przede wszystkim uczestnicy obydwóch programów mają możliwość darmowego transferu punktów pomiędzy programami oraz wyrównania statusu. Aby to zrobić wystarczy poprzez tą stronę połączyć swoje konta: LINK

 • Możemy wymienić punkty SPG na punkty Mariott w stosunku 1:3 i odwrotnie czyli Mariott na punkty SPG w stosunku 3:1. Minimalna ilość jaką możemy przesłać to 1000 punktów, czynność tą możemy bezpłatnie wykonać dowolną ilość razy. 
 • Mamy możliwość wyrównania statusu. Posiadacze statusu Gold otrzymają w drugim programie również status Gold, Platinum – Platinum, a Marriott Silver – Preferred Guest Plus (odpowiednik silvera w programie SPG). 

Te dwie z pozoru małe zmiany wprowadzają kilka bardzo ciekawych korzyści – zwłaszcza w programie SPG, który do tej pory był idealny zwłaszcza dla osób które zbierały mile lotnicze. Transfer punktów z programu do SPG do większości programów lotniczych był możliwy w stosunku 1:1. Jednak dzięki wprowadzeniu przelicznika SPG: Marriott 1:3, stał się on również bardzo atrakcyjny dla osób chcących wykorzystać swoje punkty na hotele. 

Co w praktyce to dla nas oznacza? 

Postaram się Wam pokazać na kilku przykładach co zyskaliśmy na powyższych zmianach. 

 • HOTELE

Porównanie stawek hoteli w oby dwóch programach: 

Kategoria HoteluMarriott Starwood
175003000
2100004000
3150005000
4200007000
5250009000
63000010000
73500012000
84000014000
94500015000
Ritz – 13000010000
Ritz – 24000014000
Ritz – 35000017000
Ritz – 46000020000
Ritz – 57000024000

W przypadku niektórych miast mamy możliwość zaoszczędzenia sporej ilości punktów na hotelach dzięki temu, że możemy przelać punkty pomiędzy tymi dwoma programami. Dla przykładu tutaj podam Hong Kong, w którym za 24 000 SPG – 70 000 Marriott możemy mieć nocleg w The Ritz-Carlton. Jest to obecnie jeden z najlepszych hoteli w tej sieci. Dla porównania za 25 000 SPG jest hotel „W”, który jest przeszło o połowę tańszy od hotelu The Ritz-Carlton. 

rchkkow_00045_conversion

W Paryżu np. najtańszym hotelem w sieci SPG jest Sheraton Paris Airport Hotel & Conference Centre za 16 000 SPG. Dla porównania najtańszy hotel w sieci Marriott AC Hotel Paris Le Bourget Airport kosztuje 20 000 punktów czyli 7000 SPG. Jak widać w przypadku niektórych miast oszczędności w postaci punktów są spore. Do szukania dostępnych hoteli sieciowych za punkty polecam narzędzie, które opisywałem w tym wpisie: 3 aplikacje do wyszukiwania hoteli sieciowych za punkty. Należy pamiętać, że przy zakupie noclegów za punkty w sieci Marriott oraz Starwood 5 noc jest darmowa

Warto również wspomnieć o rozwiązaniu cash + points w programie Marriott, dzięki któremu możemy kupić hotele już za 3000 punktów – 1000 SPG + 45$. 

brrbrbrb

Mamy również możliwość podniesienia standardu pokoju za 5000 punktów – 1700 SPG w hotelach sieci Marriott. 

 • Mile lotnicze

Jak już wspominałem wyżej mamy możliwość wymiany punktów SPG na mile lotnicze w stosunku 1:1 do większości programów lotniczych jednak z wyłączeniem United oraz Southwest do których transfer wynosił 2:1. Dzięki temu, że istnieje możliwość przelania punktów SPG do programu Marriott w stosunku 1:3 możemy uzyskać przelicznik 1:1 SPG na mile do programów United i Southwest. 

SPG= Marriott= Southwest / UnitedPrzelicznik
    
10,00030,00010,0001.0
24,00070,00025,0001.0
47,000140,00050,0001.1
 • Status

Przywileje statusowe w obydwóch programach wyraźnie się różnią. Marriott Gold oferuje np. wstęp do lounge oraz darmowe śniadanie dla 2 osób – czego nie ma w przypadku statusu Gold SPG. 

Marriott Rewards

Marriott Rewards

Aby zdobyć status Gold w Marriott Rewards potrzebujemy aż 50 noclegów a w przypadku SPG GOLD wystarczy 10 pobytów. Dodatkowo w sieci SPG możemy np. otrzymać status GOLD za 1 pobyt w hotelach tej sieci w Azji jeśli jesteśmy posiadaczami kart MasterCard World lub World Elite: LINK

Istnieje również dodatkowa ścieżka w sieci Marriott – Challenge do wyższego statusu. Jeśli posiadamy status w innej sieci hoteli możemy poprosić o challenge, w którym mogą nam zaproponować status o 1 poziom wyższy od posiadanego dotychczas za np. 3 pobyty w ciągu 30 dni. Wiem, że istnieje również możliwość challenge do statusu Platinum za 9 pobytów w ciągu 90 dni. Jeśli uda nam się otrzymać status platynowy w Marriott możemy go oczywiście przenieść do SPG co dla osób, które często śpią w hotelach w sieci SPG będzie idealnym rozwiązaniem. Podstawową korzyścią tego statusu w SPG jest – „Najlepszy pokój, jaki jest dostępny w chwili zameldowania, w tym apartamenty typu Standard”. 

Dodatkowo mamy możliwość zrobienia status match do United

 • SPG Platinum / Marriott Rewards Platinum – United Silver: LINK

W drugą stronę mamy również taką możliwość: 

 • Posiadacze statusu Premier® Gold, Premier Platinum, Premier 1K w United otrzymają status Gold w programie Marriott: LINK

Jeśli posiadamy status Platinum w SPG możemy podczas lotów liniami Delta korzystać z takich przywilejów jak: 

 • Priority Check-In
 • Priority Boarding
 • Upgrade klasy podróży, 
 • darmowy bagaż główny. 

Jako bonus załączam rozmowę Points Guy z CEO SPG oraz Marriott Rewards:

Podsumowanie

Na tą chwile uważam, że dla nas jako uczestników oby dwóch programów połączenie tych sieci dało nam nowe możliwości korzystania z ich punktów. Najwięcej zyskali uczestnicy programu SPG. Jednak i dla uczestników programu Marriott Rewards pojawiła się ciekawa alternatywa w postaci nowych 1100 hoteli na które mogą wydać swoje punkty (po wcześniejszym ich transferze do SPG). 

Jeśli poczytacie amerykańskie fora czy blogi ludzie najczęściej obawiają się zmian w SPG. Jest tak dlatego, ponieważ o wiele bardziej opłaca się wziąć u nich karty kredytowe SPG do mil niż np. karty dedykowane danemu programowi lotniczemu. Zyskują przez to większą elastyczność przy transferze punktów na mile (większy wybór programów). Z drugiej strony jest coś zastanawiającego w tym, że punkty SPG do tej pory głównie służyły właśnie do zakupu lotów, a nie hoteli. Zapewne sieci hoteli SPG to nie przeszkadzało jednak sieć Marriott ma inne podejście do tego tematu. Dlatego ciężko w tej chwili odpowiedzieć na pytanie jak będzie wyglądać nowy wspólny program tych sieci – jednak przez najbliższy rok nie musimy się nad tym zastanawiać. 


Jeśli podoba Ci się ten post, dołącz do pozostałych czytelników, którzy zarejestrowali się, aby otrzymywać  informację o kolejnych wpisach  za pośrednictwem  poczty email  (tylko 1 email dziennie!)

14
Dodaj komentarz

avatar
14 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
kfleczmeastnylychmeastktyeifmeastvfhbfysxmeastDonaldxid Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
318___*** ВЫ ВЫБРАНЫ СИСТЕМОЙ И ПОЛУЧАЕТЕ ДЕНЕЖНЫЙ БОНУС! ИСПЫТАЙТЕ УДАЧУ:: https://vk.com/doc253667955_519159968 ***___336
Gość
318___*** ВЫ ВЫБРАНЫ СИСТЕМОЙ И ПОЛУЧАЕТЕ ДЕНЕЖНЫЙ БОНУС! ИСПЫТАЙТЕ УДАЧУ:: https://vk.com/doc253667955_519159968 ***___336

Привет

njkyzmeast
Gość
njkyzmeast

vfndtqmeast

ekmzyfmeast
Gość
ekmzyfmeast

fktrcfyfmeast

dtltyzmeast
Gość
dtltyzmeast

Rushdanmeast

Bluddefendermeast
Gość
Bluddefendermeast

Kiryuhameast

Eloisameast
Gość
Eloisameast

Avarmmeast

LouisUnage
Gość

вполне себе годнота

nbvfifmeast
Gość
nbvfifmeast

Timaniameast

Rafaelmoirl
Gość
Donaldxid
Gość
Donaldxid

Добрый день господа Обустройство скважины Обустройство скважины – это комплекс земельных и монтажных работ, необходимых для качественного и комфортного пользования чистой водой из только что пробуренной скважины. В результате него долгожданная вода из скважины, наконец, поступает в дом. Процесс требует точных расчетов и тщательной подготовки, которую выполняют специалисты высокой квалификации, дополненной многолетним опытом в этой сфере. При обустройстве скважины компания ” БурТехСервис” ориентируется прежде всего на нужды своего заказчика, помогая выбрать оптимальный вариант, подходящий и по цели, и по цене. Основные этапы обустройства скважины Подготовка. На этом этапе мы с вами уже определившись со способом обустройства скважины, а именно –… Czytaj więcej »

vfhbfysxmeast
Gość
vfhbfysxmeast

ktheczmeast

ktyeifmeast
Gość
ktyeifmeast

Dailevmeast

nylychmeast
Gość
nylychmeast

bjfyymeast

kfleczmeast
Gość
kfleczmeast

Glebychmeast

Inline

<script type=”text/javascript” src=”//s3.amazonaws.com/downloads.mailchimp.com/js/signup-forms/popup/embed.js” data-dojo-config=”usePlainJson: true, isDebug: false”></script><script type=”text/javascript”>require([„mojo/signup-forms/Loader”], function(L) { L.start({„baseUrl”:”mc.us13.list-manage.com”,”uuid”:”72418bc662cf0e2893bc9df13″,”lid”:”13c29cb5e3″}) })</script>