Porady

Matrix Airfare Search – jak z ITA zrobić OTA

Tomek Gunia

Zapewne niektórzy z Was korzystają na co dzień z wyszukiwarki Matrix. Służy ona do wyszukiwania połączeń lotniczych. Bardzo przydatna przy składaniu złożonych tras. Na Matrix nie zarezerwujemy biletów. Możemy to zrobić tylko poprzez OTA – korzystając np. z wyszukiwarek typu kayak czy momondo. Jednak największym problemem jest to, że musimy ręcznie przepisać połączenia lotnicze, a to i nie zawsze gwarantuje osiągnięcia ceny jaką widzimy na Matrixie. Na szczęście mamy 2 narzędzia, które rozwiązują ten problem  i oferują dodatkowo kilka przydatnych rzeczy. 

Jeśli jeszcze nigdy nie korzystaliście z tej wyszukiwarki polecam mój wcześniejszy wpis: ITA Matrix dla opornych – instrukcja obsługi.

Dodatki do Matrixa: 

Bardzo proste narzędzie, dzięki któremu możemy wklejając zawartość okna z Matrix przekierować się na OTA. 

Jak to działa ? 

  • Szukamy interesującego nas połączenia na Matrix. Po otrzymaniu wyniku i wybraniu konkretnego połączenia skopiujemy całą zawartość strony przy użyciu Ctrl + A, Ctrl + C.

Bookwithmatrix

  •  Wklejamy zawartość przy użyciu Ctrl + V do okienka na stronie Bookwithmatrix.

windows-paste-usage

Po wykonaniu tej czynności pojawi się nasz lot i poniżej będziemy mieć do wyboru OTA na których możemy dokonać rezerwacji: 

6jj56j56j6j6j6

Przykład z 5 połączeniami: 

Tutaj musimy uważać, ponieważ zdarzają się błędy w odczycie klasy podróży przez OTA. Należy się upewnić 2 razy czy na pewno to jest dokładnie ten sam lot w tych samych klasach. Zdarzają się również drobne problemy przy przekierowaniu na stronę AA / BA. Jednak pomimo tego jest to bardzo pomocne w przypadku tras złożonych – nie musimy tracić czasu na przepisywanie danego połączenia do OTA. Dodatkowo zyskujemy możliwość porównania bezpośrednio cen pomiędzy różnymi OTA. 

To bardziej rozbudowy skrypt do Matrixa napisany przez użytkowników FT. Oferuje on kilka dodatkowych udogodnień poza samym przekierowaniem na OTA. Natomiast instalacja tego skryptu jest nieco bardziej skomplikowana. W linku powyżej macie całą dokumentację i instrukcję jak to zrobić, jednak przedstawię moją skróconą wersję jak to zrobić w miarę prosto na przykładzie przeglądarki internetowej Chrome. 

  1. Instalujemy bezpłatny dodatek do przeglądarki CJS: LINK
  2. Wchodzimy na stronę https://matrix.itasoftware.com. 
  3. Kopiujemy skrypt z notatnika: Skrypt FT ( wersja aktualna na dzień 5.07.2016 r. ) 
  4. Wklejamy do okienka rozszerzenia CJS i dajemy Save. 

Matrix

Gotowe 🙂 

Aby się upewnić, że skrypt działa odświeżamy stronę https://matrix.itasoftware.com i u góry powinien pojawić się dodatkowy pasek: 

j656j6j6j

Jeśli wszystko jest ok przystępujemy do zabawy. 

Matrix

Jak widzimy w wynikach wyszukiwania pojawiło się kilka dodatkowych elementów. U góry widzimy jaki procent ceny stanowią podatki, BF, oraz opłata paliwowa. Po prawej stronie mamy bezpośrednie przekierowanie do Linii Lotniczych, OTA, Multi wyszukiwarek, oraz porównywarki cen, GCM ( mapa lotu ) oraz Whertocredit, który od razu pokazuje ile mil otrzymamy za dany lot. 

Miłej zabawy 🙂 


Jeśli podoba Ci się ten post, dołącz do pozostałych czytelników, którzy zarejestrowali się, aby otrzymywać  informację o kolejnych wpisach  za pośrednictwem  poczty email  (tylko 1 email dziennie!)

10
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
7 Thread replies
1 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
Tomek GuniaTedyWitoldKrzysiek Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Witold
Gość
Witold

Bookwithmatrix – pierwsza z brzegu (i każda kolejna) próba kończy się komunikatem: „The pasted itinerary does not seem to be a valid ITA Matrix itinerary. Please make sure you followed the instructions below” chociaż wklejam dokładnie całą zawartość Ctrl-A. Raczej mało przydatne w takiej sytuacji 😉

Tedy
Gość
Tedy

Jest szansa na kolejne artykuły na temat MATRIXA? Kolejny super artykuł z tej serii.

Inline

<script type=”text/javascript” src=”//s3.amazonaws.com/downloads.mailchimp.com/js/signup-forms/popup/embed.js” data-dojo-config=”usePlainJson: true, isDebug: false”></script><script type=”text/javascript”>require([„mojo/signup-forms/Loader”], function(L) { L.start({„baseUrl”:”mc.us13.list-manage.com”,”uuid”:”72418bc662cf0e2893bc9df13″,”lid”:”13c29cb5e3″}) })</script>