Aktualności i Wydarzenia

Nocleg w dawnej celi cysterskiej, byłym konsulacie RP lub starej piwiarni – przegląd architektonicznych pereł z sieci hoteli Best Western

Tomek Gunia

Wśród hoteli należących do sieci Best Western znajduje się co najmniej kilka obiektów, które zachwycają swoją architekturą i oddają lokalny klimat dzięki zachowaniu tradycji danego miejsca. Hotel połączony z browarem restauracyjnym, pokoje na terenie dawnego Opactwa Cystersów czy luksusowy obiekt zlokalizowany w XIX-wiecznej kamienicy to tylko niektóre z najciekawszych propozycji w ofercie Best Western, które gwarantują wyjątkowe doznania estetyczne i pozwalają choć na chwilę przenieść się w czasie.

  1. BEST WESTERN Kraków Old Town

best_western_krakow_old_town_fasada

Jednym z hoteli o imponującej historii i przyciągającej uwagę fasadzie w stylu eklektycznym jest BEST WESTERN Kraków Old Town, którego budynek został zaprojektowany przez Filipa Pokutyńskiego w 1875 roku. To w nim w 1897 roku odbył się jeden z pierwszych pokazów kinematografu w Polsce, a w 1905 roku miał miejsce I Zjazd Kobiet Polskich, czyli ówczesnych emancypantek. Dopiero po 127 latach, w 2002 roku, do oryginalnej bryły budynku dodana została szklana nadbudowa, a liczbę pokoi zwiększono z 25 do 74. Kolejnym etapem powiększenia hotelu było dobudowanie nowej części inspirowanej muzyką jazzową, którą stworzyła grupa projektowa 8PMSTUDIO. W skrzydle Jazz pokoje zostały urządzone w awangardowym stylu – utrzymane są w monochromatycznych barwach czerni, bieli i szarości, a o ich wyjątkowym charakterze stanowi podświetlenie w 30 różnych kolorach oraz fototapety odwołujące się do ery jazzu, dzięki czemu BEST WESTERN Kraków Old Town stał się jednym z najbardziej awangardowych, a jednocześnie osadzonych w tradycji hoteli w Krakowie.

best_western_krakow_old_town_schody

best_western_krakow_old_town_pokoj_jazz

  1. Hotel Katowice Centrum.

hotel_katowice_centrum_wizualizacja (1)

Hotel Katowice Centrum, który wkrótce znajdzie się w portfolio sieci Best Western, to doskonały przykład wykorzystania lokalnych tradycji i powrotu do korzeni zaadaptowanego budynku. Hotel wraz z browarem restauracyjnym Browar Mariacki będzie mieścić się w zabytkowej, modernistycznej kamienicy z lat 30. XX wieku, w której przed wojną znajdował się luksusowy Hotel Europejski. Nowy obiekt pod szyldem Best Western to jednak nie tylko powrót do hotelarskich tradycji miejsca, ale i browarniczej historii przedwojennych Katowic. To właśnie przy ulicy Mariackiej 15, w samym centrum starej części miasta, znajdowała się piwiarnia L. Handlera, właściciela browaru Oberschlesicher Bierbrauerei, wraz z wyśmienitą restauracją, a później skład piwny browaru Szwede. Odbudowany i odrestaurowany przez Kwadro Biuro Architektoniczne  obiekt będzie więc pierwszym w powojennych Katowicach, rdzennie związanym z miastem browarem restauracyjnym i hotelem.

  1. Hotel Podklasztorze w Sulejowie

hotel_podklasztorze

Położony na terenie Opactwa Cystersów w Sulejowie, hotel Podklasztorze już w połowie tego roku dołączy do Best Western i tym samym stanie się jednym z najbardziej oryginalnych obiektów w ofercie sieci. Hotel,  którego historia sięga XII wieku, został zlokalizowany w budynkach gospodarczych znajdujących się w pobliżu kościoła, klasztoru i zabudowań obronnych Opactwa Cystersów. Imponujące wrażenie robią nie tylko legendarne mury obiektu, ale również wnętrza hotelu, które oddają klimat opactwa. Spersonalizowane apartamenty i pokoje Junior Suite posiadają specjalnych patronów, takich jak Winiarz, Furtian czy Opat Salomon, dla gości przygotowano również dormitoria, czyli tzw. pokoje dwójki, które nawiązują swoim wyglądem do cel, w których spali kiedyś cystersi. Mimo że główne prace adaptacyjne i remontowe zakończyły się w kwietniu, hotel ma w planach stworzenie nowoczesnego centrum spa & wellness w piwnicach obiektu. W fazie koncepcji jest również Letnia Oranżeria, a także adaptacja strychu na pokoje hotelowe, co może dodatkowo przyciągnąć do hotelu miłośników historii.

hotel_podklasztorze_2

  1. BEST WESTERN Hotel Dyplomat w Olsztynie

dyplomat

Kolejną perłą architektoniczną w portfolio sieci Best Western jest czterogwiazdkowy hotel Dyplomat, zlokalizowany w zabytkowej kamienicy mieszkalnej z końca XIX wieku, w której w latach 1920-1927 mieścił się konsulat Rzeczpospolitej Polskiej. Kamienica wpisana jest do rejestru zabytków, co stanowiło wyzwanie dla Autorskiej Pracowni Architektonicznej S.C. „Studio-Projekt”, która była odpowiedzialna za adaptację budynku do wymogów prawa budowlanego i standardów hotelarskich. Bogato zdobiona fasada kamienicy została odrestaurowana wraz ze wszystkimi detalami, a stolarkę odwzorowano na historycznej i wykonano na nowo.  Mimo że butikowy BEST WESTERN Hotel Dyplomat w Olsztynie jest mocno osadzony w historii miejsca, idzie on również z duchem czasu – podziemia z oryginalnymi ceglanymi sklepieniami wykorzystano na zaplecze gastronomiczne i klub nocny, a na poddaszu stworzono apartament francuski i pomieszczenie spa. Klimat XIX-wiecznej kamienicy czuć również w każdym z 25 pokoi i 3 apartamentów o starannie zaaranżowanych wnętrzach, w których można znaleźć harmonijne połączenie stylowych mebli, szlachetnych tkanin, miękkich dywanów i nowoczesnego wyposażenia. 

best_western_hotel_dyplomat

  1. BEST WESTERN Bonum Hotel w Gdańsku

best_western_bonum_hotel_elewacja

Również w Gdańsku sieć Best Western oferuje swoim gościom pobyt w klimatycznych wnętrzach dawnych budynków mieszkalnych. Trzy XVIII-wieczne kamienice, zlokalizowane w centrum miasta przy zacisznej ulicy Sierocej, zostały zaprojektowane i odrestaurowane z myślą o obiekcie hotelowym. Za projekt odpowiadał inż. Marian Sieńkowski z firmy MARBUD, a budowę nadzorował Wojewódzki Konserwator Zabytków. O wartości historycznej i wyjątkowości BEST WESTERN Bonum Hotel może świadczyć chociażby znalezisko archeologów, którzy podczas badań starych fundamentów odnaleźli pierwszą i jedyną w Gdańsku złotą rzymską monetę z II wieku nasze ery.

Architektura budynku idealnie wkomponowuje się w otoczenie i wiernie oddaje oryginalną elewację z XVIII wieku, a dokładnie przemyślana koncepcja obiektu sprawia, że wnętrza harmonijnie łączą się z historycznym dziedzictwem kamienicy. W pokojach zastosowano połączenie nowoczesnego designu z elementami pozostałymi z oryginalnej budowli. Goście znajdą w nich elementy surowej cegły, nawiązującej do czasów powstania, uzupełnione utrzymanym w ciepłych kolorach wystrojem wnętrz. Unikalny charakter miejsca został zachowany również w podziemiach kamienicy, gdzie mieści się hotelowa restauracja. Dominującym elementem są w niej surowe ceglane ściany, ocieplone brązowo-kremowymi akcentami, dzięki czemu, podobnie jak cały hotel, stanowi ona połączenie tradycji, nowoczesności i stylu.

best_western_bonum_hotel_pokoj

źr. Best Western


Jeśli podoba Ci się ten post, dołącz do pozostałych czytelników, którzy zarejestrowali się, aby otrzymywać  informację o kolejnych wpisach  za pośrednictwem  poczty email  (tylko 1 email dziennie!)

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Anna Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Anna
Gość
Anna

W Helsinkach jest hotel Best Western po dawnym więzieniu.

Inline

<script type=”text/javascript” src=”//s3.amazonaws.com/downloads.mailchimp.com/js/signup-forms/popup/embed.js” data-dojo-config=”usePlainJson: true, isDebug: false”></script><script type=”text/javascript”>require([„mojo/signup-forms/Loader”], function(L) { L.start({„baseUrl”:”mc.us13.list-manage.com”,”uuid”:”72418bc662cf0e2893bc9df13″,”lid”:”13c29cb5e3″}) })</script>