Aktualności i Wydarzenia

O czym nie napisałem na blogu cz.1

Tomek Gunia

Jest cały wachlarz informacji, na temat których nie mam czasu napisać w rozszerzonej formie, a moim zdaniem niektórych z Was mogą interesować. Jeśli uznacie to za rozsądny pomysł postaram się je zbierać do jednego wpisu i co jakiś czas wrzucać tego typu prasówkę.

 • LOT będzie dwa razy większy 

Wiadomość wczorajszego dnia:

„W 2020 roku LOT chce osiągnąć 25 procent udziału w rynku. Obecnie jest to 19 procent. Oznacza to zwiększenie liczby pasażerów z 4,3 mln w 2015 roku do ponad 10 mln w roku 2020. Liczba pilotów wzrośnie z 419 do 820, a personelu pokładowego z 700 do 1700 osób – twierdzi źródło „Pulsu Biznesu”.

Za cztery lata narodowy przewoźnik, który dziś ma 45 samolotów, chciałby mieć łącznie 88 maszyn, w tym 24 dreamlinery. Znacząco zwiększy się również liczna miejsc, do których będzie można dolecieć samolotami LOT-u.”

źr. Onet

Forum ekonomiczne – prezentacja LOT: 

Zobaczymy jak podobne zapowiedzi wyglądały w poprzednich latach: 

Rok 2014: 

LOT planuje podjęcie decyzji dotyczącej zakupu dużych samolotów średniego zasięgu już w pierwszej połowie przyszłego roku i że będzie to, najprawdopodobniej, od 40 do 60 egzemplarzy B737 lub A320 (w obu przypadkach nowej generacji). 

źr. prtl.pl 

Rok 2015: 

Zgodnie z założeniami strategii, która będzie realizowana od 2016 r. LOT  w 2020 r. będzie przewozić ponad 10 mln pasażerów rocznie, czyli ponad dwa razy więcej niż obecnie, wykonywać sto kilkanaście tysięcy operacji w ciągu roku (obecnie ponad 68 tysięcy) i latać do około 75-80 miast (obecnie 49). Zamierza też uzyskać 30 procentowy udział w polskim rynku i zbliżyć się do 10 proc. udziału w rynkach Nowej Europy. To wszystko ma spowodować zwiększenie przychodów do około 9 miliardów złotych (obecnie mniej niż 3, 5 miliarda złotych).

źr. msp.gov.pl

Jak widzicie nowy zarząd – ten sam plan. Od 2 lat gra tam ta sama płyta i nie wiele się dzieje – ciężko powiedzieć czy to dobrze czy nie. Jednak nie musimy się martwić o tak prozaiczne rzeczy jak np. miejsce dla nowych 43 samolotów, lub w jaki sposób LOT planuje przejąć pasażerów od innych przewoźników. Jak to niektórzy mawiają: „chcieć to móc” 😉 

 • W systemie rezerwacyjnym Accor hotels możemy zarezerwować hotele z poza sieci. 

Należy uważać podczas rezerwacji, ponieważ za pobyt w tych hotelach nie otrzymamy przywilejów jak również punktów. 

5h45h

 • Sieć IHG wprowadziła możliwość wykorzystania punktów w hotelach z poza sieci IHG: LINK

Stawki w hotelach z poza sieci są wysokie – jednak możliwość zakupu za punkty IHG hotelu należącego do konkurencyjnej sieci wygląda co najmniej interesująco. 

45h45h45h45h54

 • Linie Cathay Pacyfik wprowadzają opłaty paliwowe 

Od 15 września 2016 r. linie Cathay Pacyfic zdecydowały się na wprowadzenie dodatkowej opłaty paliwowej na loty do Hong Kongu. W drugim kierunku jej nie będzie – tak jak dotychczas. 

Opłata ta będzie miała również zastosowanie dla biletów za mile. Podwyżka na szczęście nie jest duża (HKD – 0,49 PLN): 

cathay-pacific-fuel-surcharges

Ciekawa jest argumentacja zarządu: „The decision to reintroduce the fuel surcharge overseas follows the practice currently adopted by other airlines”. Jednak podwyżka zbiega się z opublikowanym ostatnio wynikiem finansowym spółki, na którym jest 4,49 mld HKG straty. 

źr. buyingbusinesstravel. 

 • AAdavantage: można zarezerwować za mile połączenia Air Tahiti Nui’s wykonywane przez Air New Zealand. 

To dość ciekawa zmiana, ponieważ zdecydowanie poszerza dostępność oferowanych miejsc za mile na trasie Auckland – Tahiti – Los Angeles. Do tej pory było bardzo ciężko z biletami na tych trasach. 

Jeśli ktoś z Was ma rezerwacje zrobione za mile AA to niech sobie je sprawdza od czasu do czasu bo potrafią oni zmienić lot bez informacji na maila – np. zmieniają rodzaj samolotu, były przypadki w Qatar Airways oraz Etihad, że za miast 787 przebookowali loty na 777 lub zmienili z A380 na 777. Jeśli zauważycie u siebie zmianę rezerwacji należy zadzwonić do AA i spróbować to odkręcić – znam przypadki, że się udało. 

 • Flying Blue 3000 mil za założenie konta i naliczenie pierwszego lotu: LINK

3,000 Bonus Flying Blue Miles when you join Flying Blue and find treasures on the KLM website. Miles awarded after completing your first flight.

 • Alitalia MilleMiglia – 5ooo mil za podróż międzynarodową w klasie premium: LINK

h45hhh

 • SAS – 70% rabat na wybrane loty za mile: LINK

54h45h45h 54h4h5hh

Planuję wpis o tym programie, ponieważ staje się on powoli jednym z ciekawszych w całym Star Alliance. 

 • Best Western Fast Track do statusu Gold Elite: LINK

5h45h54hh

 • Club Carlson 30% więcej punktów przy zakupie punktów: LINK
 • Marriott & SPG prawdopodobnie wkrótce nastąpi połączenie programów lojalnościowego tych dwóch sieci hotelowych. 

W dniu wczorajszym pojawił się screen aplikacji Marriot w Apple’s App Store, który sugeruje że będziemy mieli wkrótce 1 aplikację mobilną. Na razie trudno powiedzieć jak będzie wyglądało połączenie z goła odmiennych programów lojalnościowych. Czytając amerykańskie fora oraz blogi widać poddenerwowanie związane z przyszłością programu SPG pod nowym kierownictwem. 

 • Linie Norwegian poszerzyły swoją siatkę połączeń o loty z Barcelony do USA

screen-shot-2016-09-07-at-11-04-47-am

 • Otwarto pierwszy w Polsce hotel pod butikową marką Indigo, należącą do sieci IHG

Powstał w XIX wiecznej kamienicy przy ul. Św. Filipa 18 na Rynku Kleparskim w Krakowie. Jak wynika z nieoficjalnych informacji „Hotelarza”, to nie jedyny hotel tej marki, który wkrótce zadebiutuje w Polsce. Umowę na hotel Indigo, tym razem przy ulicy Smolnej w Warszawie podpisał już Budizol. 

źr. Hotelarz

 • Linie Emirates wprowadzą pierwsze połączenia A380 do Christchurch.

Samoloty A380 linii Emirates od 30 października będą wykonywać pięć lotów dziennie na trasie z Dubaju do Nowej Zelandii po wprowadzeniu flagowego dwupokładowca na połączeniach do Christchurch.

Linie Emirates, jako pierwszy przewoźnik, otworzą regularne połączenie z Christchurch, obsługiwane przez A380 w miejsce Boeinga 777-300ER realizującego dotąd codzienne loty na tej trasie. Jednocześnie pominięty zostanie postój w Bangkoku, dzięki czemu pasażerowie będą mogli podróżować z Christchurch do Dubaju i z powrotem z tylko jednym postojem w Sydney.

Tego samego dnia A380 zadebiutuje także na realizowanej codziennie bezpośredniej trasie Dubaj-Auckland. Obecnie linie Emirates wykonują trzy codzienne połączenia A380 z Dubaju do Auckland przez Australię (Sydney, Melbourne lub Brisbane).

źr. Emirates. 

 • SPG HOT ESCAPES – REZERWUJ DO SOBOTY: LINK

54h5h5h5

43g34ggg

 • Nowy GOL Lounge na lotnisku w Sao Paulo T2

Nowy lounge przeznaczony jest dla pasażerów linii GOL oraz Delty odlatujących z Terminalu nr 2. 

 • Finnair zainstaluje Wi-Fi we flocie europejskiej

Do czerwca 2018 r. we wszystkich wąskokadłubowych airbusach Finnaira wykorzystywanych do obsługi połączeń europejskich pasażerowie zyskają dostęp do internetu. Dostęp do internetu będzie darmowy dla pasażerów klasy biznes, osób ze statusami Gold i Platinum w programie lojalnościowym Finnair Plus oraz osób ze statusami Emerald i Sapphire w programie lojalnościowym sojuszu oneworld.

źr. pasazer.com

 • iPhone 7

Jesteśmy po premierze nowego modelu telefonu Apple. Najważniejsza informacja dla niektórych – będzie port słuchawkowy 🙂 Przynajmniej jak podłączymy przejściówkę. Oczywiście ładowanie urządzenia i jednoczesne słuchanie muzyki nie będzie możliwe.

1473272781715655

O wodoodporności czy 2 obiektywach aparatu nie ma co wspominać ponieważ konkurencja już to ma. 

4h54h5454h

Tutaj znajdziecie szerszy opis nowego urządzenia: LINK


Jeśli podoba Ci się ten post, dołącz do pozostałych czytelników, którzy zarejestrowali się, aby otrzymywać  informację o kolejnych wpisach  za pośrednictwem  poczty email  (tylko 1 email dziennie!)

3
Dodaj komentarz

avatar
2 Comment threads
1 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Tomek GuniaAndrzejAdam C Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Adam C
Gość
Adam C

Dobry pomysł ze zbieraniem takich informacji w jednym miejscu. Dzięki!

Andrzej
Gość
Andrzej

Dzięki! Właśnie zarezerwowałem WAW-LYR za 6000 pkt SAS + 355pln opłat 🙂

Inline

<script type=”text/javascript” src=”//s3.amazonaws.com/downloads.mailchimp.com/js/signup-forms/popup/embed.js” data-dojo-config=”usePlainJson: true, isDebug: false”></script><script type=”text/javascript”>require([„mojo/signup-forms/Loader”], function(L) { L.start({„baseUrl”:”mc.us13.list-manage.com”,”uuid”:”72418bc662cf0e2893bc9df13″,”lid”:”13c29cb5e3″}) })</script>