Aktualności i Wydarzenia

Opóźnienia lotów podczas świąt? Na polskich lotniskach jak w zegarku

Tomek Gunia

Opóźnienia lotów są zmorą wszystkich podróżnych, a czekanie na lotnisku w święta, kiedy chce się jak najszybciej zasiąść z bliskimi przy wigilijnym stole, może być szczególnie frustrujące. W tym roku zespół serwisu KAYAK.pl postanowił jeszcze przed gorącym okresem świątecznych podróży sprawdzić, na jakich lotniskach — w kraju i za granicą — w ciągu ostatnich dwóch lat loty były najbardziej opóźnione. Z analizy wynika, że polskie lotniska mogą pochwalić się godną pozazdroszczenia punktualnością połączeń zarówno w skali światowej, jak i w zestawieniu ze średnią krajową na przestrzeni całego roku.

Ponad 30-minutowe opóźnienia lotów — porównanie popularnych lotnisk na całym świecie z lotniskami polskimi

 

Odloty

Przyloty

Średnie opóźnienie w min

 

Święta Bożego Narodzenia

Cały  rok

Święta Bożego Narodzenia

Cały rok

Opóźnienie (>30 min)

Popularne lotniska na całym świecie

11%

9%

12%

9%

74

Popularne lotniska w Polsce

5%

5%

5%

5%

66

W porównaniu ze światowymi lotniskami, polskie wypadają naprawdę nieźle — średnio zaledwie 5% lotów spóźnia się o ponad 30 minut. W okresie świąt Bożego Narodzenia opóźnienia odlotów na zagranicznych lotniskach wzrastają średnio o 2% i dotyczą 11% odlotów. Średnie opóźnienie wynosi 74 minuty. Tymczasem w Polsce, opóźnienia lotów kształtują się na tym samym poziomie, niezależnie od sezonu. Podróżni na loty z dużym poślizgiem czasowym czekają średnio 66 minut, czyli o 8 minut krócej niż na lotniskach zagranicznych.

Opóźnienia lotów na popularnych lotniskach w Polsce podczas świąt

Najbardziej niezawodne polskie lotniska w okresie świątecznym

Lotnisko

% opóźnień (>30 min)

Średnie dłuższe opóźnienie >30 min (w min)

Lotnisko

Miasto

Odloty

Przyloty

KTW

Katowice

2%

2%

67

GDN

Gdańsk

3%

4%

67

POZ

Poznań

3%

3%

74

WRO

Wrocław

4%

6%

78

SZZ

Szczecin

5%

5%

48

WAW

Warszawa

5%

5%

62

RZE

Rzeszów

6%

5%

58

KRK

Kraków

9%

8%

81

Podróżni, którzy wylatują z portu lotniczego Kraków-Balice, powinni uzbroić się w cierpliwość. W ciągu dwóch ostatnich lat podczas świąt loty z Krakowa spóźniały się najczęściej. W rankingu najlepiej wypada natomiast lotnisko w Katowicach, które może pochwalić się zaledwie 2% odsetkiem lotów opóźnionych o więcej niż 30 minut. Również porty lotnicze w innych miastach — Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu — z wynikiem od 3% do 4% opóźnień odlotów wypadają bardzo dobrze. Pod względem średniego czasu oczekiwania pierwsze miejsce zajmuje port lotniczy w Szczecinie. Na tym lotnisku podróżni czekają na loty z dużym opóźnieniem średnio 48 minut.

Długiego oczekiwania na lot nie można niestety przewidzieć, ale można się na nie odpowiednio przygotować. Oto parę przydatnych wskazówek dla wylatujących z Poznania, Wrocławia i Krakowa, którzy będą zmuszeni zabić czas przymusowo spędzony na lotnisku:

  • Poznań: w ostatnich latach terminal lotniska został rozbudowany i zmodernizowany, między innymi o nową część komercyjną. A od czerwca tego roku podróżni mają również dostęp do bezpłatnego internetu bezprzewodowego w dwóch opcjach: “bez limitu” dla zalogowanych użytkowników lub jako “gość” na 30 minut (z koniecznością ponownego logowania po upływie sesji).
  • Wrocław: rok Europejskiej Stolicy Kultury dobiega końca. Dla tych, którzy nie zdążyli wziąć udziału w ciekawych wydarzeniach w ramach imprezy, a na święta wylatują z Wrocławia, mamy pocieszenie. Do 31 grudnia na wrocławskim lotnisku  można oglądać prace Kuby Bąkowskiego z cyklu „Inwazja”. Wystawa prezentowana jest w hali portu lotniczego.
  • Kraków: w razie opóźnień podróżni najwięcej czasu spędzą właśnie w Krakowie. Na szczęście przed tegorocznymi Światowymi Dniami Młodzieży lotnisko zyskało nowe restauracje. W 81 minut, bo tyle wynosi średni czas oczekiwania na krakowskich Balicach, można odwiedzić włoską restaurację Boccone Trattoria lub odpocząć w kawiarni So!Coffee z widokiem na płytę postojową dla samolotów.

Opóźnienia lotów podczas świąt na popularnych wśród Polaków lotniskach za granicą

Najbardziej niezawodne lotniska za granicą w okresie świątecznym

Lotnisko

% opóźnień (>30 min)

Średnie dłuższe opóźnienie >30 min (w min)

Lotnisko

Miasto

Odloty

Przyloty

SYD

Sydney

8%

8%

70

CMB

Colombo

8%

15%

81

CUN

Cancun

9%

9%

80

KUL

Kuala Lumpur

10%

12%

63

AMS

Amsterdam

10%

9%

74

BKK

Bangkok

10%

12%

67

MNL

Manila

12%

16%

85

HKT

Phuket

12%

13%

63

JFK

Nowy Jork

16%

17%

89

LGA

Nowy Jork

17%

18%

93

EWR

Nowy Jork

18%

17%

87

DXB

Dubaj

22%

15%

78

Biorąc pod uwagę dane z ostatnich dwóch lat, Polacy podróżujący w okresie świątecznym przez Kuala Lumpur, Amsterdam lub Bangkok muszą liczyć się z tym, że 10% odlotów będzie miało opóźnienie. Również wszystkie nowojorskie lotniska są w tym okresie szczególnie obciążone. Średni czas oczekiwania na opóźnione loty w Nowym Jorku wynosi od 87 do 93 minut. Jeszcze wolniej czas mija w Dubaju, gdzie opóźnienia dotyczą  22% odlotów i 15% przylotów.

Vera Pershina, Dyrektor Regionalny KAYAK na Polskę i Rosję komentuje: „Święta Bożego Narodzenia to ekscytujący, ale również bardzo zabiegany czas w roku. Aby uniknąć niepotrzebnych stresów, warto planować z wyprzedzeniem i już podczas rezerwacji zwrócić uwagę na godziny połączeń lotniczych. Polecamy korzystanie z naszego darmowego narzędzia do zarządzania planami podróży — KAYAK Trips. Ma ono wbudowaną funkcję otrzymywania powiadomień o opóźnieniach lotów. Dzięki niej można z łatwością na bieżąco śledzić wszelkie zmiany rozkładu lotów i trzymać rękę na pulsie”.

Uwagi:

Dane o opóźnieniach lotów pochodzą z serwisu flightstats.com. Termin „opóźnienie” odnosi się do lotów opóźnionych o więcej niż 30 minut od planowanego odlotu. W analizie flightstats.com zostały porównane przedziały czasowe z dwóch lat: od 1.10.2014 do 31.09.2016 oraz dwa sezony świąteczne: od 18.12.2014 do 10.01.2015 i od 18.12.2015 do 10.01.2016. Dane dotyczące popularnych lotnisk zostały zgromadzone na podstawie wyszukiwań lotów w serwisie KAYAK.pl w okresie od 1.06.2016 do 21.10.2016 na podróże w przedziale czasowym od 16.12.2016 do 1.08.2017.

źr. Kayak Jeśli podoba Ci się ten post, dołącz do pozostałych czytelników, którzy zarejestrowali się, aby otrzymywać  informację o kolejnych wpisach  za pośrednictwem  poczty email  (tylko 1 email dziennie!)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Inline

<script type=”text/javascript” src=”//s3.amazonaws.com/downloads.mailchimp.com/js/signup-forms/popup/embed.js” data-dojo-config=”usePlainJson: true, isDebug: false”></script><script type=”text/javascript”>require([„mojo/signup-forms/Loader”], function(L) { L.start({„baseUrl”:”mc.us13.list-manage.com”,”uuid”:”72418bc662cf0e2893bc9df13″,”lid”:”13c29cb5e3″}) })</script>