Aktualności i Wydarzenia

Pasażer wyprowadzony z pokładu samolotu Wizzair w Gdańsku przez antyterrorystów ponieważ…

Tomek Gunia

Z pokładu maszyny Wizzair mającej lecieć do Londynu wyprowadzono 26-letniego mężczyznę, bo według poszkodowanego jedna z pasażerek stwierdziła, że wyglądem przypomina on terrorystę. Według linii lotniczej powód wyprowadzenia pasażera był zupełnie inny. Wizzair poszedł o krok dalej i wpisał pasażera na „czarną listę” linii lotniczej oraz odmówił wpuszczenia go na pokład w kolejnym dniu. Czy i kiedy przewoźnik może nam odmówić wejścia na pokład? 

Wspomniana sytuacja według poszkodowanego wyglądała następująco:

„Akcja jak z kryminalnego filmu działa się w czwartek wieczorem. 26-latek ma ciemniejszą karnację skóry, bo urodził się w Armenii. Od 3. roku życia mieszka w Polsce, a od 4 lat ma nawet polskie obywatelstwo. Linią Wizzair miał polecieć do pracy na wyspach. Bez problemu przeszedł kontrolę na lotnisku i dostał się na pokład maszyny. Nagle jedna z kobiet zawiadomiła stewarda, że 26-latek wyglądem przypomina terrorystę. No i się zaczęło – opowiada mężczyzna.

– Pojawiła się brygada antyterrorystyczna w kominiarkach, wyprowadzili mnie z tego samolotu, wrzucili mnie do furgonetki, mówili że każdy fałszywy ruch z mojej strony będzie groził użyciem broni palnej. W celi przetrzymywano mnie trzy godziny. Następnego dnia przesłuchiwali mnie agencji ABW. Po wszystkim straż i agenci stwierdzili, że jestem niegroźny. Przeprosili mnie za to zdarzenie i wypuścili.” 

Zawiadomili profilaktycznie służby i na tym sprawa mogła by się zamknąć. Jednak linie poszły o krok dalej: 

„Linia lotnicza przebukowała mu bilet. Następnego dnia, gdy mężczyzna chciał się odprawić na lotnisku, obsługa stwierdziła, że jest on na liście terrorystów linii lotniczej Wizzair. Na pokład go nie wpuszczono. Dopiero w weekend 26-latek pojechał pociągiem do Warszawy i stamtąd samolotem LOT-u trafił do Londynu. Teraz z pomocą prawnika zamierza dochodzić swoich praw.”

źr. Radio Gdańsk

W dniu dzisiejszym otrzymałem oświadczenie od Wizzair w tej sprawie: 

„14 lipca  2016 roku przed wylotem samolotu linii Wizz Air lotu W6 1607 z Gdańska do Londynu Luton jeden z pasażerów poinformował załogę o usłyszanym z ust innego pasażera komentarzu o posiadaniu ładunku wybuchowego. Załoga postąpiła zgodnie z obowiązującymi procedurami. Kapitan wezwał służby ochrony lotniska, przeprowadzono pełną inspekcję samolotu, a obaj pasażerowie zostali przekazani policji w celu złożenia dalszych wyjaśnień. Bezpieczeństwo jest priorytetem Wizz Air. Linia nie toleruje jakichkolwiek prób zagrożenia bezpieczeństwu pasażerów i załogi.” 

Jak widać obraz wydarzeń różni się „trochę” pomiędzy dwiema stronami. „Podejrzany wygląd” a komentarz dotyczący posiadania ładunku wybuchowego to delikatnie mówiąc inny kaliber powodu dla którego pasażera wyprowadzono z samolotu. Co ciekawe obydwa powody są wystarczające do tego aby przewoźnik mógł nam odmówić wejścia na pokład.

Jak wyjaśnia Wizzair w przesłanym oświadczeniu, wpisał tego pasażera na swoją czarną listę ponieważ:

„„Wizz Air, podobnie jak inne linie lotnicze, zastrzega sobie prawo do odmowy przewozu na zasadach określonych w Ogólnych Warunkach Przewozu Pasażerów i Bagażu. Zgłoszono, że pasażer, w sprawie którego padają pytania, stwierdził, że posiada ładunek wybuchowy. W Wizz Air nie ma przyzwolenia na tego typu zachowania.”


O tym w jakich przypadkach nie zostaniemy wpuszczeni na pokład samolotu możemy przeczytać w „Ogólnych warunkach przewozu pasażerów i bagażu”. Przy okazji sprawdzania zapisów natknąłem się na ciekawy podpunkt: „Wizz Air zastrzega sobie prawo odmowy przewozu lub odmowy dalszego przewozu Pasażera lub Bagażu Pasażera, jeżeli: Pasażer, jego zachowanie lub ubranie wywołują strach, niesmak lub zgorszenie osób na pokładzie samolotu”  

Wizzair

 

Taki zapis właściwie pozwala wskazać dowolną osobę, która „budzi strach” 🙂 Ten punkt jest dyskusyjny, ponieważ jednego może odstraszać broda, drugiego jarmułka. Linie mają jednak dzięki niemu furtkę w przypadku dyskusyjnych sytuacji. 

U pozostałych przewoźników ten podpunkt odnoszący się do odmowy wejścia na pokład wygląda następująco: 

Ryanair: 

3g3434g

Jak widzicie linie FR mają również podobny zapis. Lot z brodaczem lub osobą z ciemną karnacją może wpłynąć na komfort współpasażerów ? – pewnie dla niektórych tak. Jednak z normalnością ma to nie wiele wspólnego. 

Tutaj podobny przypadek w którym pasażer „wyglądał jak terrorysta” w liniach Monarch: LINK

LOT: 

f23f3f3f3f

Tutaj regulamin jest bardziej konkretny i nie posiada tych dziwnych zapisów. 

Podsumowanie 

Wiemy jaka jest generalnie obecnie atmosfera związana z bezpieczeństwem w Europie. Jesteśmy bardziej uważni na to co się dzieje wokół nas. Jednak nie powinno to wpływać na nasze zdroworozsądkowe myślenie. W tym konkretnym przypadku nie jestem w stanie powiedzieć kto miał rację. Warto być jednak wyczulonym na przejawy dyskryminacji ze strony współpasażerów czy linii lotniczych. Zapisy w regulaminach są niejasne – warto o nich pamiętać w przypadku dyskusyjnych sytuacji i zawsze dopytywać o paragraf z którego nie zostaliśmy wpuszczeni na pokład jeśli tak się stanie. Nie mnie, ani liniom lotniczym rozsądzać czy ktoś jest niebezpieczny czy nie. Od tego są wyszkolone służby na lotniskach które odpowiadają za bezpieczeństwo. Mam nadzieję, że ten przypadek będzie jednostkowy. Nikt z nas nie chciałby się stać domniemanym „terrorystą”  tylko dlatego, że jakiejś „pani” lub liniom lotniczym nie spodobał się nasz wygląd lub wydawało się, że coś powiedzieliśmy nie tak. 


Jeśli podoba Ci się ten post, dołącz do pozostałych czytelników, którzy zarejestrowali się, aby otrzymywać  informację o kolejnych wpisach  za pośrednictwem  poczty email  (tylko 1 email dziennie!)

3
Dodaj komentarz

avatar
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
michalMikiIri Sunshine Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Iri Sunshine
Gość

Ale cyrk… I nie wiadomo, kto mówi prawdę…

Miki
Gość
Miki

Tak. Na pewno jest niewinny. Co chwilę kogoś wciągają na taka listę…zastanówmy się jednak w jakich niebezpiecznych czasach żyjemy? Najlepiej poskarżyć się poprzez koleżankę na facebooku. To znaczy, że mówisz prawdę!

michal
Gość
michal

Po prostu powiedział że ma bombę wiec wypad z samolotu. Tak robią z każdym, biały czarny zielony. Każdego traktuje się tak samo proste. Więc po co ta zadyma??

Inline

<script type=”text/javascript” src=”//s3.amazonaws.com/downloads.mailchimp.com/js/signup-forms/popup/embed.js” data-dojo-config=”usePlainJson: true, isDebug: false”></script><script type=”text/javascript”>require([„mojo/signup-forms/Loader”], function(L) { L.start({„baseUrl”:”mc.us13.list-manage.com”,”uuid”:”72418bc662cf0e2893bc9df13″,”lid”:”13c29cb5e3″}) })</script>