Relacje

Relacja: Qatar Airways pierwsza klasa A380 Paryż – Doha

Tomek Gunia

Przygotowałem dla Ciebie, krótką fotorelację z mojego lotu Paryż – Doha liniami Qatar Airways w pierwszej klasie.

Qatar

Lot ten kupiłem jeszcze przed dewaluacją w programie AAdvantage. Zapłaciłem wówczas za niego 40 000 mil AA + 109$ (obecnie kosztuje 62 500 mil). Aby zarezerwować bilet za mile AA należy zadzwonić na infolinie programu. Dostępność miejsc pokrywa się mniej więcej z tym co możemy zobaczyć na stronie programu British Airways Executive Club. 

Jedynymi samolotami, w których jest dostępna pierwsza klasa w odpisanym tutaj standardzie – są Airbusy A380, które obsługują trasy Doha – Paryż / Londyn / Kanton / Bangkok / Melbourne / Sydney. 

Mój lot rozpoczął się od wizyty na lotnisku Charles de Gaulle w Paryżu. Podczas check-in otrzymałem kartę „fast track” – dzięki, której przeszedłem bardzo szybko kontrolę bezpieczeństwa, jak i kartę wstępu do saloniku Galaxy lounge, który był na ten moment jedynym dostępnym dla pasażerów pierwszej i biznes klasy. Na jego temat szkoda cokolwiek pisać – bo poza marnym winem musującym oraz zupkami chińskimi i resztkami alkoholi nie było nic godnego uwagi. Obecnie na szczęście dla pasażerów podróżujących liniami Qatar Airways przygotowany został nowy lounge, który wygląda o wiele lepiej. 

Kabina pierwszej klasy znajduje się na górnym pokładzie Airbusa A380. Jest dostępnych w niej 8 siedzeń w konfiguracji 1-2-1. 

  • Linia lotnicza: Qatar Airwys
  • Trasa: Paryż – Doha
  • Czas lotu: 6:30 h

Ze względu na to, że toalety znajdują się w przedniej części kabiny wybrałem miejsce 2A, które uważam za optymalne.  Kabina prezentuje się wyśmienicie. Kolory jak i materiały z których jest przygotowana pasują do siebie i tworzą bardzo przyjemny klimat. Fotel jest bardzo wygodny. Posiada on szerokie siedzisko, porównywalne do tego jakie możemy znaleźć np. w pierwszej klasie Lufthansy. Mamy możliwość pełnej elektrycznej regulacji fotela. Jedyną wadą kabiny jest brak prywatności – kabina jest otwarta. Dopiero przez elektrycznie wysuwane zasłonki z foteli możemy się delikatnie odseparować od reszty pasażerów. Podczas mojego lotu, był komplet pasażerów w kabinie pierwszej klasy. 

Qatar

Kolor podświetlanie kabiny zmienia się przez co tworzy bardzo przyjemną atmosferę. 

Qatar

Qatar

Na powitanie otrzymałem świeżo wyciskany sok z pomarańczy wraz z przekąską oraz zestaw kosmetyków. 

Qatar

Jak widać na zdjęciu poniżej – linie Qatar współpracują z marką Armani. 

Qatar

W podłokietniku po lewej stronie znajdziemy butelkę wody oraz pilota do obsługi systemu multimedialnego. 

Qatar

Po prawej stronie w podłokietniku mieści się panel i przyciski do regulacji fotela. 

Qatar

Słuchawki firmy Phitek były dobre jakości, posiadały bardzo skuteczny system redukcji hałasu. 

Qatar

Przy pomocy pilota możemy sterować systemu multimedialnym oraz obsługiwać oświetlenie.

QatarKażdy, nawet najmniejszy szczegół jest bardzo dobrze dopracowany. 

Qatar

Qatar

Obsługa podczas lotu personelu pokładowego była perfekcyjna. Wszyscy byli aż nadto uprzejmi oraz uśmiechnięci. Na początku podeszły 2 stewardessy oraz szefowa personelu pokładowego, przywitać się. Kolejną osobą był steward, który był odpowiedzialny za podawanie dań oraz napojów.

Jeśli chodzi o wybór dań oraz napojów jest przyzwoity, choć trzeba przyznać, że nie wiele się od różni od tego, który znajdziemy w biznes klasie:

Zdecydowałem się na „Kruga” – którego bardzo lubię. QatarJako przystawkę wybrałem kawior. Sposób jego podania był taki sam jak podczas mojego lotu Lufthansą. Stolik, który mamy do dyspozycji jest bardzo obszerny. Bez problemu mogą jeść przy nim 2 osoby. 

Qatar

Qatar

Tak jak już wcześniej pisałem – oświetlenie kabiny idealnie komponuje się z jego wystrojem jak i wprowadza bardzo przyjemy klimat. 

Qatar

Przyszedł czas na zupę – bardzo smaczna, ale bez fajerwerków. 

Qatar

Drugie danie było rewelacyjnie doprawione i mi bardzo smakowało. 

Qatar

Qatar

Najciekawszym miejscem w A380 jest barek dla pasażerów pierwszej oraz biznes klasy. Jeśli jeszcze nie miałeś okazji skorzystać z tego rozwiązania czy to w liniach EmiratesEtihad czy Qatar to koniecznie powinieneś kiedyś spróbować i przekonać się samemu, jakie to rozwiązanie jest dobre. Spędziłem w nim prawie 1,5h – rozmawiając z barmanem (dusza człowiek). W barku poza alkoholami widocznymi na zdjęciu możemy zamówić dowolnego drinka, jak i te alkohole, które były w karcie dla pasażerów pierwszej klasy. Dodatkowo barman posiada kilka rodzajów whisky i innych napojów, z których mogą skorzystać tylko pasażerowie pierwszej klasy. 

Qatar

Qatar

Podsumowanie

Linie Qatar ze swoją kabiną pierwszej klasy zajmują obecnie 8 miejsce w rankingu Skytrax – co moim zdaniem oddaje ich rzeczywistą pozycję na rynku. Z pewnością do kabiny pierwszej klasy linii Etihad dzieli ich przepaść – właściwie w każdym aspekcie. Pasażerowie, kupujący bilet w pierwszej klasie za mile, a już o gotówce niewspominająca oczekują czegoś więcej niż dobrego produktu. Chcą się poczuć wyjątkowo. O ile linie Qatar dopracowały swoją biznes klasę do perfekcji (zwłaszcza najnowszą jej odsłonę „Qsuite”), to zapomniały o pierwszej klasie, która tak naprawdę poza innym fotelem niczym się nie wyróżnia. Sam kawior czy lepszy alkohol nie spowodują, że pasażerowie dopłacą 50%- 100% więcej za bilety.

Czy żałuję wydanych mil? Zdecydowanie nie, ponieważ gdy kupowałem ten bilet różnica pomiędzy biznes a pierwszą klasą wynosiła zaledwie 10 000 mil. Obecnie, gdybym miał do wyboru czy skorzystać z Qatar Airways biznes czy pierwszej klasy, z pewnością wybrał bym biznes. Zwłaszcza w nowej jej odsłonie Qsuite – która jest dostępna, póki co na trasie Londyn – Doha. Dodatkowo pamiętaj, że za mile AAdvantage możesz kupić dolot na Bliski Wschód liniami Etihad oraz Qanatas z Londynu. Oby dwie linie obsługują te trasy Airbusami A380. Krótką relację z pierwszej klasy linii Qanatas przygotuję dla Ciebie już wkrótce.Jeśli podoba Ci się ten post, dołącz do pozostałych czytelników, którzy zarejestrowali się, aby otrzymywać  informację o kolejnych wpisach  za pośrednictwem  poczty email  (tylko 1 email dziennie!)

Dodaj komentarz

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Inline

<script type=”text/javascript” src=”//s3.amazonaws.com/downloads.mailchimp.com/js/signup-forms/popup/embed.js” data-dojo-config=”usePlainJson: true, isDebug: false”></script><script type=”text/javascript”>require([„mojo/signup-forms/Loader”], function(L) { L.start({„baseUrl”:”mc.us13.list-manage.com”,”uuid”:”72418bc662cf0e2893bc9df13″,”lid”:”13c29cb5e3″}) })</script>