Aktualności i Wydarzenia

TOP 10 lotnisk według rankingu Skytrax 2016 r.

Tomek Gunia

The World Airport Awards to najbardziej prestiżowa nagroda w branży lotniczej, przyznawana na podstawie opinii pasażerów. World Airport Awards to globalny wyznacznik doskonałości lotnisk, powszechnie znany jako Passengers Choice Awards. W tego rocznym rankingu tak jak i w zeszłorocznej edycji zwycięzcą okazał się port lotniczy Singapore Changi. 

TOP 10 lotnisk w rankingu Skytrax: 

1. Singapore Changi Airport

Lotnisko Changi  – międzynarodowe lotnisko miasta-państwa Singapuru, uważane jest za jedno z pięciu najważniejszych lotnisk Azji. Lotnisko jest stale powiększane. Jego budowę rozpoczęto w latach siedemdziesiątych XX wieku zaś oficjalne otwarcie miało miejsce 29 grudnia 1981. Lotnisko jest 7 najbardziej ruchliwym portem lotniczym na świecie w ruchu międzynarodowym. W roku 2015 obsłużyło ponad 55 milionów pasażerów.

Changi-Airport-Singapore_fountain

2. Incheon International Airport

Port lotniczy Seul-Incheon  – główne międzynarodowe lotnisko Korei Południowej, położone na wyspie opodal miasta Incheon, 52 km na zachód od Seulu. Jest największym portem lotniczym kraju i jednym z najruchliwszych portów przesiadkowych Azji.  Seul-Incheon posiada pole golfowe, spa, prywatne pokoje do spania, lodowisko, kasyno, ogrody (zadaszone), oraz Muzeum Kultury Korei.

3. Munich Airport

Port lotniczy Monachium – międzynarodowe lotnisko im. Franza Josefa Straußa. Jest to drugi pod względem wielkości port lotniczy Niemiec, po Frankfurcie. Położony jest 28 km na północny wschód od Monachium. W 2013 obsłużył 38,67 mln pasażerów i jest na 30. miejscu listy największych pod względem ruchu pasażerskiego portów lotniczych na świecie.

06-Munich-Airport-Center
4. Tokyo International Airport (Haneda)

Port lotniczy Tokio-Haneda  – lotnisko położone na sztucznej wyspie na wybrzeżu Zatoki Tokijskiej w dzielnicy Ōta, w stolicy Japonii – Tokio. Lotnisko jest na czwartym miejscu na świecie pod względem ruchu pasażerskiego.  W 2013 roku obsłużyło 68 mln pasażerów. 

82fa1d7aa8e570d7fe2c9f20bbc5d235

5. Hong Kong International Airport

Port lotniczy Hongkong  – międzynarodowy port lotniczy w Hongkongu. Posiada jeden z największych terminali pasażerskich świata. Jest głównym węzłem linii lotniczych Cathay Pacific i Dragonair. W 2013 obsłużyło ono ponad 59 mln pasażerów. Zaprojektowany przez brytyjskie biuro architektoniczne sir Normana Fostera, port został oddany do użytku w 1998. Zastąpił dotychczasowe międzynarodowe lotnisko Hongkongu, Kai Tak, które ze względu na swoje położenie (w mieście) nie było w stanie obsłużyć rosnącego ruchu lotniczego.

6324913258_6b3a7a0e5c_b
6. Chūbu Centrair Nagoya

Port lotniczy Chūbu – międzynarodowy port lotniczy położony na sztucznej wyspie koło Tokoname, 33 km od Nagoi, w Japonii. Od 17 lutego 2005 r. jest jednym z największych portów lotniczych w tym kraju. Oznaczenia IATA przejął od Portu Lotniczego Nagoja. Jest trzecim portem lotniczym w Japonii wybudowanym na sztucznej wyspie. W 2013 obsłużył 9,552,867 pasażerów.

p_outline_img
7. Zurich Airport

Port lotniczy Zurych-Kloten – międzynarodowy port lotniczy położony 13 km na północ od Zurychu. Jest największym portem lotniczym w Szwajcarii. W 2009 obsłużył 21,9 mln pasażerów. Posiada trzy pasy startowe.

zurich
8. London Heathrow Airport

Port lotniczy Londyn-Heathrow – port lotniczy na zachodnim skraju Londynu, położony 24 km od centrum miasta, będący największym lotniskiem Europy. Port lotniczy Heathrow w 2013 obsłużył dokładnie 72 368 061 pasażerów, co uplasowało go na trzecim miejscu na świecie pod względem ruchu pasażerskiego, po portach lotniczych w Pekinie oraz Atlancie. 

Heathrow Airport, aerial view of central terminal area showing Terminals 1, 2 and 3 (centre) and T5 complex (top, left). Copyright BAA Limited. Strictly for BAA related articles only Source: www.baa.com/medialibrary

9. Kansai International Airport

Międzynarodowy port lotniczy Kansai jest największym na świecie lotniskiem wzniesionym na sztucznej wyspie. Lotnisko Kansai leży 5 km od brzegów Honsiu, największej wyspy Japonii, 28 km od Kobe. W całości leży na sztucznej wyspie. Z lądem łączy ją najdłuższy na świecie most dwukondygnacyjny (3,7 km). Lotnisko zostało oddane do użytku pasażerom 12 września 1994 roku po czterech latach prac.

Passengers walk in the departure lobby of Kansai Airport in Izumisano City, Osaka, Japan, on Tuesday, Jan. 4, 2011. The wider Osaka metropolitan area, with a population of 11 million, is Japan's largest after Tokyo with 35 million, according to data compiled by the United Nations. Photographer: Tomohiro Ohsumi/Bloomberg

Photographer: Tomohiro Ohsumi/Bloomberg

10. Hamad International Airport

Port lotniczy Hamad, wcześniej Nowy port lotniczy Doha – port lotniczy położony niedaleko stolicy Kataru, Dohy, który zastąpił dotychczasowy port lotniczy Doha w 2014. Został otwarty 30 kwietnia 2014. Jest położony 5 kilometrów na wschód od używanego dotychczas portu lotniczego. Lotnisko ma dwa pasy startowe i jeden terminal pasażerski z trzema halami i łączną liczbą 33 bramek. Do dyspozycji pasażerów są takie udogodnienia jak bankomaty, kantory wymiany walut, sale modlitewne, pomieszczenia dla palaczy, bezpłatny Internet Wi-Fi, darmowe kioski internetowe, kąciki zabaw dla dzieci, restauracje, sklepy, galerie sztuki, spa oraz centrum fitness.

Hamad International Airport Passenger Terminal At Sunset

Podsumowanie

Jak widać powyżej przeważają lotniska w Azji. W stosunku do zeszłorocznego zestawienia Europa straciła 1 przedstawiciela w top 10 – Amsterdam Schiphol. Próżno szukać lotnisk amerykańskich. Najwyżej ze wszystkich lotnisk w USA znajduje się Denver Airport – na 28 miejscu. Trudno nie zauważyć zależności pomiędzy rankingiem linii lotniczych jak i lotnisk – jedno z drugim jest nierozerwalnie połączone, przede wszystkim dlatego iż pasażerowie traktują podróż jako całościowe doświadczanie od check in poprzez lounge a na samym locie kończąc. W tych trzech elementach lotniska oraz linie lotnicze w Azji oferują pasażerom najwięcej. 


Jeśli podoba Ci się ten post, dołącz do pozostałych czytelników, którzy zarejestrowali się, aby otrzymywać  informację o kolejnych wpisach  za pośrednictwem  poczty email  (tylko 1 email dziennie ! )

1
Dodaj komentarz

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
zed Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
zed
Gość
zed

Ja tam wolę Radom!

Inline

<script type=”text/javascript” src=”//s3.amazonaws.com/downloads.mailchimp.com/js/signup-forms/popup/embed.js” data-dojo-config=”usePlainJson: true, isDebug: false”></script><script type=”text/javascript”>require([„mojo/signup-forms/Loader”], function(L) { L.start({„baseUrl”:”mc.us13.list-manage.com”,”uuid”:”72418bc662cf0e2893bc9df13″,”lid”:”13c29cb5e3″}) })</script>