Programy Lojalnościowe

Turkish Airlines Miles&Smiles opis programu lojalnościowego

Tomek Gunia

Miles&Smiles to program lojalnościowy linii Turkish Airlines. Jest on znany głównie z możliwości skorzystania w nim ze status match. Sposób korzystania z mil w tym programie jest bardzo frustrujący. Pokażę Ci na kilku przykładach jak optymalnie można wykorzystać mile zgromadzone w tym programie. 

Poziomy członkostwa w programieW programie Miles&Smiles mamy 4 poziomy członkostwa: 
 • Classic

Jest to podstawowy status, dostępny zaraz po rejestracji do programu: LINK

Miles and Smiles Classic Plus

Jest on odpowiednik statusu Silver w Star Alliance. Aby go otrzymać musimy w ciągu 12 miesięcy zgromadzić co najmniej 25 000 mil. Status będzie ważny przez kolejne 24 miesięcy od momentu jego zdobycia. Jeśli jednak uda nam się zgromadzić w drugim roku jego posiadania co najmniej 17 000 mil na nasze konto lub łącznie 35 000 mil w ciągu 2 lat od jego zdobycia wówczas zostanie on przedłużony o kolejne 24 miesiące. 

Główne przywileje dla posiadaczy statusu Classic Plus to:

 • Dostęp do lounge podczas lotów domestic liniami Turkish Airlines

 • Dodatkowe 10 kg bagażu podczas lotów liniami Turkish Airlines

 • Priorytetowa pozycja na liście pasażerów podczas lotów liniami należącymi do sojuszu Star Alliance

Miles and Smiles Elite

Jest to odpowiednik statusu Gold w Star Alliance. Jeśli chcemy otrzymać status Elite w programie Turkish Airlines musimy zdobyć w ciągu 24 miesięcy 65 000 mil ( w tym, co najmniej 25 000 mil w 1 roku ). Aby utrzymać status Gold na kolejne 2 lata musimy zdobyć co najmniej 25 000 mil w ciągu 12 miesięcy, lub 37 500 w ciągu 24 miesięcy. 

Status Gold w Star Alliance to przede wszystkim: 

 • Priorytetowa odprawa / odbiór bagażu / szybkie przejście przez kontrole bezpieczeństwa na lotnisku,

 • pierwszeństwo wejścia na pokład,

 • dostęp do saloników biznesowych na całym świecie,

 • dodatkowy nadawany bagaż 20 kg.

Dodatkowo podczas lotów liniami Turkish Airlines otrzymamy: 

 • Darmowy internet w klasie ekonomicznej, 

 • bonus w wysokości 25% mil przy lotach międzynarodowych liniami Turkish Airlines klasą Comfort i Biznes.

Miles and Smiles Elite Plus

Jest to najwyższy status w programie lojalnościowym linii Turkish Airlines. Aby go osiągnąć musimy zdobyć 80 000 mil w ciągu 12 miesięcy. Aby utrzymać status Gold na kolejne 2 lata musimy zdobyć co najmniej 40 000 mil w ciągu 12 miesięcy, lub 60 000 w ciągu 24 miesięcy. 

Główne przywileje dla posiadaczy statusu Elite Plus to poza tymi, które otrzymuje posiadacz statusu Elite to:

 • 2 vouchery na podwyższenie klasy podróży.

 • Możliwość oferowania statusu Elite swoim znajomym i rodzinie. 

 • Dostęp do usług concierge oraz specjalnej linii do rezerwacji biletów. 

Status Match:

Coraz trudniej o wyrównanie statusu w liniach Turkish Airlines, ale jest to nadal możliwe. Szczegółowe informację  na jego temat znajdziesz tutaj: LINK.

Gromadzenie mil w programie Miles&Smiles
 • Loty:

Linie Turkish Airlines należą do sojuszu Star Alliance. Liniami partnerskimi programu Miles&Smiles są:

Miles&smilesJak widzisz powyżej, partnerami w programie są linie lotnicze należące do sojuszu Star Alliance w tym np. LOT. Jednak dodatkowo możemy gromadzić mile i je wydawać na loty liniami LATAM, Jet Airways oraz AnadoluJet.

Niestety mile w tym programie jest ciężko zdobyć. Tak na przykład prezentuje się tabela naliczania mil LOT -u:

Jak widzimy powyżej, za np. lot krajowy w klasie O otrzymamy 250 mil. 

Jeśli chcesz zdobyć większą ilość mil za w miarę rozsądne pieniądze proponuję Ci abyś zwrócił uwagę na linie Ethipian Airlines: 

Mają dość często dobre ceny, zwłaszcza na loty do Afryki w klasie biznes jak i ekonomicznej. 

Za powyższy lot otrzymany 12 380 mil do programu Miles&Smiles.

 • Wypożyczalnie samochodów: 

 • Pozostali partnerzy:

Serwisy Pointshound czy Rocketmiles mają nieraz ciekawe promocje, w których możemy otrzymać nawet 5000 mil za rezerwację droższych hoteli. 

 • Zakup mil / dzielenie się milami

Jeśli zabraknie Ci mil do biletu nagrody możesz je dokupić. Stawka za 1000 mil wynosi 30$. Maksymalnie w ciągu roku możesz kupić 50 000 mil. Istnieje również możliwość przelewania mil pomiędzy kontami. Usługa taka jest płatna 10$ za każde 1000 mil. Tutaj nie ma ograniczeń co do ilości przelanych mil w ciągu roku. 

Ważność mil w programie: 3 lata, jednak jest możliwość przedłużenia ważności mil odpłatnie na kolejne 3 lata za 10$ / 1000 mil. 

Wydawanie mil w programie Miles&Smiles

Aby zarezerwować lot za mile liniami partnerskimi musimy skorzystać z biur linii Turkish Airlines lub z infolinii przez co korzystanie z mil w tym programie bywa frustrujące. Głównie za sprawą niekompetentnych osób, którzy pracują na infolinii. 

Jedynie loty liniami Turkish Airlines możemy zarezerwować online: LINK. Jednak z racji dość dużych dopłat, zwłaszcza na dalekich trasach jest to nie opłacalne. Linie pobierają od wszystkich przewoźników opłatę paliwową. Na szczęście jest kilka ciekawych opcji, na to aby uniknąć wysokich dopłat do mil. 

Główne zasady rezerwacji biletów za mile: 

 • Możemy mieć jeden stopover powyżej 24h, jeśli zakupimy bilet liniami Turkish Airliens w dwie strony. Dla podróży w jedną stronę nie ma możliwości stopovera powyżej 24h. 
 • Bilet nagroda może składać się z maksymalnie 8 odcinków (w przypadku lotu w jedną stronę z 4).
 • 1 lotnisko może się znaleźć tylko raz na bilecie za mile. 
 • Mamy możliwość zakupu biletu za mile dla osoby towarzyszącej liniami Turkish Airlines  z 30% zniżką.

Zasady anulowania / zmiany rezerwacji: 

 • Mamy możliwość anulowania biletu za mile. Opłata za anulowanie lotu wewnątrz Turcji wynosi 25$, a za lot międzynarodowy 50$. 
 • Możemy zamienić za darmo datę lotu kupionego za mile. Pozostałe zmiany rezerwacji wiążą się z opłatą 25$. 

Trzeba przyznać, że powyższe zasady są bardzo „dziwne”, a co gorsza stosowanie ich przez linie Turkish Airlines bywa wybiórcze. Istnieje dużo przykładów na to, że sami konsultanci nie bardzo je rozumieją. Jednak zakładając, że trafimy na kogoś rozgarniętego istnieje kilka bardzo ciekawych sposób na wykorzystanie tych mil. 

Podział regionów: 

Jak widzimy mamy 11 regionów w programie. Największymi pod względem powierzchni są regiony: Oceania oraz Am. Północna. 

Mamy 3 różne tabele biletów nagród w programie Miles&Smiles

 • Standardowa „Miles required for award tickets on Star Alliance and Turkish Airlines flights” – obejmuje ona loty liniami Turkish Airlines oraz liniami partnerskimi. 
 • „Miles required for guaranteed space award tickets” – stawki biletów za mile, które możemy kupić zawsze bez zwracania uwagi na dostępności biletów za mile. 
 • „Miles required for limited space capacity companion tickets on Turkish Airlines flights” – tabela ze stawkami biletów dla osoby towarzyszącej. 

Przykładowe trasy wraz z dopłatami: 

Zasadniczo nie opłaca się wykorzystywać tych mil na loty Turkish Airlines w klasie ekonomicznej ze względu na wysokie dopłaty do mil. Dla przykładu podam, że za trasę Warszawa – Stambuł – Tokio musimy zapłacić 30 000 mil + 190 Eur.

Kolejnym przykładem może być trasa: Warszawa – Stambuł w jedną stronę 10 000 mil + 55 Eur liniami Turkish Airlines. Jeśli wybierzemy tę samą trasę, ale LOT-em zapłacimy również 10 000 mil + 120 PLN

Dobrym pomysłem na wykorzystanie mil w tym programie, są podróże w klasie biznes z Europy do Afryki Południowej, Azji lub USA. Za lot w jedną stronę z Warszawy do Kapsztadu zapłacimy 45 000 mil  klasie biznes. Bilet na trasie Warszawa – Stambuł – Kapsztad kosztuje 45 000 mil + 202 EUR liniami Turkish Airlines / Lufthansą / Swiss. 

Bardzo konkurencyjną stawkę milową mamy z Europy na Bliski Wschód. Za trasę Warszawa – Frankfurt – Dubaj zapłacimy 17 000 mil w klasie ekonomicznej lub 24 500 mil w klasie biznes np. liniami Lufthansa + 720 PLN.

Miles&Smiles

Jeśli chciałbyś lecieć do Azji to najlepiej skorzystaj z linii ANA lub Singapore Airlines jak również Thai Airways. Gdyż poza dobrym serwisem linie te oferują bardzo małe dopłaty do mil. 

 • Monachium – Bangkok 30 000 w klasie ekonomicznej / 45 000 mil w klasie biznes / 67 500 w klasie pierwszej! + 430 PLN Thai Airways 
 • Monachium – Tokio 30 000 w klasie ekonomicznej / 45 000 mil w klasie biznes + 310 PLN ANA

Tę trasę możemy zmodyfikować i lecieć z Monachium przez Tokio do Dżakarty czy Bangkoku za tą samą stawkę milową – jest to ten sam region. 

Miles&Smiles

Frankfurt – Singapore – Bali 30 000 w klasie ekonomicznej / 45 000 mil w klasie biznes / 67 500 w klasie pierwszej+ 372 PLN Singapore Airlines

Podróże po całej Azji również wychodzą bardzo zachęcająco. Możemy lecieć np. z Tokio do Dżakarty za 20 000 mil w klasie ekonomicznej,  35 000 mil w klasie biznes lub 55 000 mil w klasie pierwszej liniami ANA.   

Pamiętaj, że w przypadku wylotów z Hong Kongu linie lotnicze nie pobierają dodatkowej opłaty paliwowej. Możemy dzięki temu kupić bilet liniami Lufthansa / Swiss / Eva Air do Europy za rozsądne pieniądze. Za lot Hong Kong – Frankfurt – Warszawa liniami Lufthansa zapłacimy 30 000 w klasie ekonomicznej / 45 000 mil w klasie biznes + 400 PLN. 

Gdybyśmy chcieli dolecieć do USA z małymi dopłatami z Europy, możemy skorzystać z Singapore Airlines. Latają oni na trasach: Frankfurt – Nowy Jork oraz Manchester – Houston. Za lot Frankfurt – Nowy Jork musimy zapłacić 30 000 w klasie ekonomicznej / 45 000 mil w klasie biznes + 480 PLN. 

Istnieje również bardzo ciekawe połączenie obsługiwane przez linie Air New Zealand, dzięki któremu możemy bardzo tanio wrócić do Europy z USA. Los Angeles – Londyn 30 000 w klasie ekonomicznej / 45 000 mil w klasie biznes + 98 PLN

Jednym z największych regionów w programie Miles&Smiles jest Am. Południowa obejmująca również Meksyk oraz Antyle Holenderskie. Możemy dzięki temu zarezerwować bilet na trasie: Nowy Jork – San Francisco za 10 000 mil w klasie ekonomicznej / 15 000 w klasie biznes + 200 PLN. 

Powyższe stawki dotyczą lotów bezpośrednich po tym regionie. Jeśli np. chcielibyśmy lecieć z Mexico City przez Nowy Jork do Los Angeles, wówczas musimy zapłacić 15 000 mil w klasie ekonomicznej oraz 30 000 mil w klasie biznes + 500 PLN.

Warto pamiętać, że w tym samym regionie jest również cała Kanada wraz z Alaską. Co daje nam właściwie nieograniczone możliwości korzystania z mil przy pomocy siatki połączeń oferowanej przez linie United. 

Ciekawym regionem, który daje całą paletę możliwych do złożenia tras jest Oceania. W skład niej wchodzą również Hawaje. Dzięki czemu możemy zarezerwować teoretycznie lot z Auckland – Honolulu za 15 000 mil w klasie ekonomicznej lub 25 000 mil w klasie biznes + 200 PLN. Piszę teoretycznie, ponieważ na tą chwilę praktycznie linie Air New Zealand nie udostępniają tej trasy za mile – jednak może się to zmienić. 

Możemy natomiast spokojnie kupić lot: Perth – Auckland – Tahiti za 15 000 mil w klasie ekonomicznej / 30 000 mil w klasie biznes + 400 PLN.

Miles&Smiles

Ciekawym regionem jest również Am. Południowa. Linie LATAM oraz Avianca mają bardzo małe dopłaty do mil. Za trasę Frankfurt – Lima – Santiago de Chile liniami LATAM zapłacimy 37 500 mil w klasie ekonomicznej / 52 500 mil w klasie biznes + 320 PLN. Możemy również przedłużyć tą podróż o odcinek np. do Punta Arenas. Za Madryt – Bogota – Buenos Aires zapłacimy 37 500 mil w klasie ekonomicznej / 52 500 mil w klasie biznes + 110 PLN.

Miles&Smiles

Za trasę Buenos Aires – Lima zapłacimy 20 000 mil klasie ekonomicznej lub 35 000 mil w klasie biznes + 500 PLN liniami Avianca. 

Dostępność biletów za mile:

Aby sprawdzić dostępność lotów liniami partnerskimi za mile najlepiej skorzystać z wyszukiwarki na stronie United: LINK

W przypadku gdy są dostępne bilety w taryfie „Saver” będziemy mogli je kupić za mile. 

Podsumowanie 

Starałem się opisać program Miles&Smiles w miarę przystępny sposób. Tak naprawdę, opcji na wykorzystanie tych mil w efektywny sposób jest sporo. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Nie zmienia to jednak faktu, że program Miles&Smiles ten jest mało przyjazny pod względem wykorzystywania mil. Gdybyś miał już jakieś doświadczenia związane z rezerwacją biletów w tym programie podziel się z nami w komentarzu. Jeśli podoba Ci się ten post, dołącz do pozostałych czytelników, którzy zarejestrowali się, aby otrzymywać  informację o kolejnych wpisach  za pośrednictwem  poczty email  (tylko 1 email dziennie!)

Dodaj komentarz

6 komentarzy do "Turkish Airlines Miles&Smiles opis programu lojalnościowego"

avatar
  Subscribe  
Powiadom o
Damian
Gość

A ktory program lub programy uwazasz za przyjazne do wykorzystywania mil? :))

Monika
Gość

A czy można wykorzystać te mile np. na kawę na lotnisku? 🙂 lub w jakiś inny tani sposób, gdy ma się ich zaledwie 1500?

iza
Gość

Witam a jak z kontem rodzinnym w Turkish ? Jest ponoć rodzinne lub coś HEROS dla dzieci. Czy wiadomo Panu jak to działa? Chcę dopisać dzieci ale nie wiem czy lepiej im założyć konta HEROS czy dodać do swojej karty? I czy mile dzieci będą wpływać na mój status?

Inline

<script type=”text/javascript” src=”//s3.amazonaws.com/downloads.mailchimp.com/js/signup-forms/popup/embed.js” data-dojo-config=”usePlainJson: true, isDebug: false”></script><script type=”text/javascript”>require([„mojo/signup-forms/Loader”], function(L) { L.start({„baseUrl”:”mc.us13.list-manage.com”,”uuid”:”72418bc662cf0e2893bc9df13″,”lid”:”13c29cb5e3″}) })</script>