Programy Lojalnościowe

Turkish Airlines – Status Match do Golda

Tomek Gunia

Turkish Airlines to obecnie jedyna linia w Star Alliance, które oferuje możliwość status match na dobrych warunkach. Pokażę Wam jakie są obecnie zasady, oraz w jaki sposób w praktyce spełnić wymagania promocji.  

Aby skorzystać z promocji musimy posiadać ważny jeszcze przez co najmniej 2 miesiące status Gold w innym programie lojalnościowym. Do tej pory linie uznawały również statusy z innych sojuszy lotniczych, jednak w ostatnim czasie to uległo zmianie. Z raportów znajdujących się na stronie statusmatcher wynika, że w tej chwili akceptują tylko i wyłącznie status Gold z programów linii lotniczych należących do Star Alliance. To nie oznacza, że nie możemy spróbować posłać np. status Gold z Air Berlin. Warto spróbować. 

Obecnie status match jest połączony z wyzwaniem. Wygląda to mniej więcej tak: 

 • Status Gold otrzymamy na początek na 4 miesiące, jeśli w ciągu tego czasu odbędziemy 1 lot międzynarodowy liniami Turkish Airlines zostanie on wydłużony o kolejne 8 miesięcy. 
 • Jeśli w ciągu pierwszych 12 miesięcy od przystąpienia do promocji zgromadzimy na swoim koncie milowym 15 000 mil, wówczas zostanie on przedłużony o kolejne 12 miesięcy. 

Aby zrobić status match należy: 

 • Założyć konto w programie Miles & Smiles: LINK
 • Wypełnić specjalny formularz znajdujący się na stronie Turkish Airlines: LINK

W polu „Your Feedback” możemy wpisać np. „Please find attached a PDF of my Frequent Flyer Card and my account history with XX which shows my status of XX, which is equivalent to Turkish Airlines Elite (Star Alliance Gold). Please process a status match to Turkish Airlines Elite (Star Alliance Gold). Thank you.”

Turkish Airlines

W odpowiedzi na status match najprawdopodobniej zostaniemy poproszeni o przesłanie skanu paszportu. Czas odpowiedzi wynosi od 7 do 14 dni. Jeśli uda nam się załapać do promocji otrzymamy maila z wymaganiami o których pisałem powyżej. 

Aby osiągnąć standardowo status Gold w programie Turkish Airlines musimy zdobyć w ciągu 24 miesięcy 65 000 mil ( w tym co najmniej 25 000 mil w 1 roku ).

 • Utrzymanie statusu Gold : Aby utrzymać status Gold na kolejne 2 lata musimy zdobyć co najmniej 25 000 mil w ciągu 12 miesięcy, lub 37 500 w ciągu 24 miesięcy. 
 • Ważność mil w programie: 3 lata, jednak jest możliwość przedłużenia ważności mil odpłatnie na kolejne 3 lata za 10$ / 1000 mil. 

Status Gold w Star Alliance to przede wszystkim : 

 • Priorytetowa odprawa / odbiór bagażu / szybkie przejście przez kontrole bezpieczeństwa na lotnisku,
 • pierwszeństwo wejścia na pokład,
 • dostęp do saloników biznesowych na całym świecie,
 • dodatkowy nadawany bagaż 20 kg.

Przywileje obowiązują jeśli podróżujemy dowolnymi liniami z sojuszu Star Alliance. 

Dodatkowo podczas lotów liniami Turkish Airlines otrzymamy: 

 • Darmowy internet w klasie ekonomicznej (nowość od 18 sierpnia 2016 r.), 
 • bonus w wysokości 25% mil przy lotach międzynarodowych liniami Turkish Airlines klasą Comfort i Biznes.

Przykład na to w jaki sposób spełnić wymagania status match: 

 • Lot międzynarodowy – linie Turkish Airlines oferują dobre stawki na dalekie loty w klasie ekonomicznej, jeśli jednak nie chcemy lub nie mamy czasu możemy np. wybrać się na weekend do Stamubułu z Koszyc, Berlina lub Wiednia za 560 PLN w 2 strony. 

Turkish Airlines

 • Aby zgromadzić 15 000 mil wystarczy nam w zasadzie 1 lot w Biznes Klasie liniami Lufthansa do Azji w klasie „Z”: 

h45h45h45h45h 3g3gg4g

Jeśli chodzi o klasy ekonomiczne, to tutaj najlepiej wypadają loty Ethiopian Airlines. W większości klas otrzymamy 100% mil. 

43g4g44g

4g344g4g4g

Dodatkowo warto dodać, że najtańsze loty krajowe LOT – em dają 250 mil / lot. Co może być dobrym sposobem na zdobycie brakujących mil. 

5h45h45h45h

Podsumowanie 

Jeśli macie status w innym programie w Star Alliance, który się Wam wkrótce skończy – warto rozważyć program Turkish Airlines. Program może nie ma tylu dobrych opcji na wykorzytanie mil co np. Miles and More, ale pozwala w dość szybki sposób zdobyć i utrzymać status Gold. 


 

Jeśli podoba Ci się ten post, dołącz do pozostałych czytelników, którzy zarejestrowali się, aby otrzymywać  informację o kolejnych wpisach  za pośrednictwem  poczty email  (tylko 1 email dziennie!)

Dodaj komentarz

12 komentarzy do "Turkish Airlines – Status Match do Golda"

Powiadom o
avatar
Adam C
Gość

Dzięki za ciekawy wpis! Kilka dni temu akurat składałem wniosek do Turkish o status match z LH*G. Po około 4 dniach dostałem odpowiedź, że wszystkie dokumenty się zgadzają (musiałem załączyć skan karty senatora z obu stron, skan paszportu i screen z konta Miles&More z ostatnimi transakcjami na koncie), jednak nie mogą teraz zrobić przeniesienia statusu gdyż ich program status match przechodzi zmiany proszą o kontakt w przyszłości. To tak informacyjnie 🙂

Tomek
Gość

Ja robiłem status match w czerwcu (z Al Italii, więc Sky Team). Wtedy wszystko przebiegło bez problemów.

Mam tylko jeden problem, bo pewne jest, że do końca tego roku zrobię prawie 20 000 mil i będę miał cztery loty TK.

Po dwóch latach muszę mieć 37 500. Czy mam rozumieć, że do tych 20 000 muszę jeszcze mieć lotów na 17 500 mil, czy też po przedłużeniu na drugi rok (15 000 mil) zabawa zaczyna się od nowa?

Paweł
Gość

Hej,
Niedawno dostałem *A Gold (M&M Senator). Natomiast przydałby mi się teraz bardzo oneworld sapphire – głównie ze względu na dostęp do saloników. Jaką najlepszą opcję polecacie, żeby spróbować poprosić o status match?

Tomek
Gość

Istotna zmiana dla osób, które robią status match. Oprócz jednego lotu TK w ciągu 4 miesięcy wprowadzona została zmiana, że 15 tysięcy mil w pierwszym roku musi być zrobionych na lotach Turkishem.

Tomek
Gość

Turkish zmienił zasady status match. W cztery miesiące trzeba zrobić lot z nimi, a w ciągu 12 miesięcy trzeba zdobyć 15 tysięcy mil statusowych, ale tylko w TK. Do tej pory to nie był warunek.
Jeśli ktoś miał zrobiony status match na starych zasadach (15 tys. mil statusowych *A), wówczas po roku spada do Silvera. Po kilku e-mailach do nich status Gold został przywrócony, ale trochę nerwów to kosztowało.

wpDiscuz
Inline

<script type=”text/javascript” src=”//s3.amazonaws.com/downloads.mailchimp.com/js/signup-forms/popup/embed.js” data-dojo-config=”usePlainJson: true, isDebug: false”></script><script type=”text/javascript”>require([„mojo/signup-forms/Loader”], function(L) { L.start({„baseUrl”:”mc.us13.list-manage.com”,”uuid”:”72418bc662cf0e2893bc9df13″,”lid”:”13c29cb5e3″}) })</script>