Porady

Relacja: Wiza tranzytowa w Chinach

Autor: Jakub

Może nie jest to typowa relacja na naszym blogu, niemniej po tegorocznej zmianie zasad na chińskiej granicy, można obecnie przebywać w jednym z kilku tamtejszych miast przez 144 godziny (6 dni) bez wizy (wiza tranzytowa). Wyrabianie tej ostatniej to proces upierdliwy, więc postanowiłem opisać Wam w praktyce jak wygląda proces wjazdu do Państwa Środka bez wizy.

W moim przypadku kilkukrotnie skorzystałem z tej opcji w Szanghaju, więc opiszę proces na bazie doświadczeń z lotniska Pudong.

Po przylocie w hali imigracyjnej należy przejść do jej samego końca, aby znaleźć stanowisko „144-hour transit” – NIE MUSIMY stać w tej długiej kolejce, gdzie idą wszyscy.

Inna niestety sprawa, że chociaż przy tranzytowym okienku (najczęściej czynne są dwa) ludzi z reguły jest niewiele, to proces weryfikacji potrafi swoje potrwać. Aby całość przyspieszyć pamiętajcie, że poza paszportem potrzebujecie mieć także BILET NA DALSZĄ PODRÓŻ. Najlepiej w formie wydrukowanego potwierdzenia, chociaż raz takowego zapomniałem i pokazałem potwierdzenie na ekranie smartfona – nie było problemu.

Co jednak najważniejsze, nie możecie przylecieć z i lecieć następnie do tego samego miasta (w praktyce – kraju). Czyli jeśli przylecicie z Monachium, to jeśli pokażecie bilet powrotny do Monachium 3 dni później – nie wjedziecie.

W moim przypadku za każdym razem była to podróż Europa – Chiny – Japonia, lub w drugą stronę. Pewnie można również przylecieć np. z Dubaju i wylecieć do Europy – w teorii zasady tego nie zakazują (mówią o 3rd country, do którego musicie lecieć). 

Po zdaniu dokumentów i weryfikacji (najczęściej dajecie dokumenty w okienku, jesteście odsyłani na bok na 10 minut i ponownie wołani – tym razem już z możliwością przejścia dalej) wychodzimy z lotniska jak wszyscy inni pasażerowie, odbierając swój bagaż – i musimy się następnie na nim stawić na lot, który pokazaliśmy przy wjeździe.

Pytanie co jeśli z jakichś przyczyn musimy zmienić lot wylotu z Chin? Również i tak mi się raz zdarzyło, gdy zamiast polecieć dalej do Tokio, musiałem wrócić z powrotem do Monachium. Owszem, udało mi się wylecieć i nikt mnie nie aresztował (chociaż tłumaczenia było sporo). Z tym, że podczas kolejnej próby skorzystania z wizy transferowej… Odmówiono mi takiej możliwości. Na nic się zdały tłumaczenia, całe szczęście miałem jeszcze ważną wizę i do kraju mogłem wjechać, niemniej już nie na „transferowych” warunkach. W tym przypadku warto więc naprawdę uważać.

Jeśli macie jednak plan zwiedzenia danego miast w kilka dni i wylot dalej – wiza tranzytowa to bardzo wygodna opcja i nie ma co tracić czasu i pieniędzy na dodatkowe dokumenty.

  • Opcja z 144-godzinnym transferem dostępna jest w Szanghaju, Jiangsu oraz Hangzhou.
  • Opcja z 72-godzinnym transferem obejmuje takie miasta jak: Pekin, Kanton (Guangzhou), Shenzhen, Chengdu, Chongqing, Dalian, Shenyang, Hangzhou, Guilin, Kunming, Xi’an i Xiamen.
  • Osoby oczekujące na pozostałych lotniskach na międzynarodowe połączenia lotnicze nie dłużej niż 24 godziny mogą opuścić lotnisko na podstawie krótkotrwałego zezwolenia uzyskiwanego bezpośrednio przy odprawie paszportowej.

  • Nie przejdzie niestety, w HK i Macau jest normalnie granica z Chinami, także wiza będzie potrzebna.

Więcej informacji na ten temat znajdziecie na stronie MSZ


Jeśli podoba Ci się ten post, dołącz do pozostałych czytelników, którzy zarejestrowali się, aby otrzymywać  informację o kolejnych wpisach  za pośrednictwem  poczty email  (tylko 1 email dziennie!)

Dodaj komentarz

9 komentarzy do "Relacja: Wiza tranzytowa w Chinach"

Powiadom o
avatar
Pawel
Gość

Oj. To jakiegos pecha miales. Bylem w Szanghaju na trasie Europa-Szanghaj-Hongkong-Europa dwukrotnie i procedura trwala doslownie chwile. 🙂

Klaudia
Gość

Idealny wpis! za Trzy tygodnie się wybieram w podróż gdzie pierwsza przesiadka będzie w chinach 14h. i akurat planuję skorzystać z okazji i pozwiedzać 🙂

Tomek
Admin

Udanej podróży 🙂

Mariusz
Gość

My mieliśmy przesiadkę w Pekinie na trasie Bkk-Waw. Musieliśmy przejść przez transfer. Kolejka kilkaset osób na 2 okienka. Spóźniony lot Air China. Myśleliśmy, że nie polecimy dalej LOT-em. Jednak pomocna okazała się jakaś pani z obsługi, która przeprowadziła nas bezpośrednio do okienka bez kolejki. Urzędniczka pomrukiwała nieprzyjaźnie, ale szybko odprawiła nas rzucając paszporty. Bagaże nie zdążyły.

Mich
Gość

Czy ta podróż musi być na jednym bilecie? Mam tygodniowy bilet europa- shanghaj-europa i myślę i wyskocEniu na dwa dni do Tokio. Czy to będzie wystarczające żeby nie wyrabiać chińskiej wizy?

Jakub
Gość

Absolutnie nie musi. Ja doleciałem np do Szanghaju LH, dalej DL – żadnego problemu. Chodzi po prostu o podróż dalej, linia lotnicza jako taka nie ma znaczenia.

Damian
Gość

Hong Kong juz chyba akceptują jako 3 kraj do ktorego sie udajesz znalazlem opisy ludzi co tak lecieli. Nie mniej w poscie wspominasz , ze HKG i Macau nie wchodzi. To jak to jest? Bo lece w Marcu i teraz sie zmieszalem

Jakub
Gość

Tomek tam odpisywał. Przy czym tak – HKG przejdzie bez problemu. W sumie nie wiem czemu odpisał inaczej (bo pociąg?)

Tomek
Admin
W przypadku lotów do Hong Kongu przejdzie, jednak to dotyczy tylko lotów, Wymagane jest posiadanie biletu lotniczego na wylot z Chin do kraju trzeciego (tak można przeczytać na stronie MSZ). „Osoby oczekujące na lotnisku na międzynarodowe połączenia lotnicze nie dłużej niż 24 godziny mogą opuścić lotnisko na podstawie krótkotrwałego zezwolenia uzyskiwanego bezpośrednio przy odprawie paszportowej. Wyjątek stanowią międzynarodowe lotniska w miastach: Pekin, Szanghaj, Kanton (Guangzhou), Shenzhen, Chengdu, Chongqing, Dalian, Shenyang, Hangzhou, Guilin, Kunming, Xi’an i Xiamen, gdzie władze chińskie wydłużyły okres ważności zezwolenia na tranzyt do 72 godzin (jednak bez prawa opuszczania obszaru administracyjnego danego miasta). Loty do Hongkongu, Makao… Czytaj więcej »
wpDiscuz
Inline

<script type=”text/javascript” src=”//s3.amazonaws.com/downloads.mailchimp.com/js/signup-forms/popup/embed.js” data-dojo-config=”usePlainJson: true, isDebug: false”></script><script type=”text/javascript”>require([„mojo/signup-forms/Loader”], function(L) { L.start({„baseUrl”:”mc.us13.list-manage.com”,”uuid”:”72418bc662cf0e2893bc9df13″,”lid”:”13c29cb5e3″}) })</script>