Porady

Wypożyczalnie samochodów – na co zwracać uwagę

Tomek Gunia

Wypożyczalnie samochodów za granicą mogą przysporzyć nam wiele problemów. Przedstawię Wam kilka prostych rad, gdzie szukać dobrych cen, na co uważać podczas wynajmowania samochodów. Komfort podróżowania to nie tylko jedyna zaleta wynajmu samochodu. Takie rozwiązanie kosztuje nieraz taniej niż dodatkowa opłata za transfer czy taksówki. 

Gdzie i jak szukać najlepszych ofert na wypożyczenie samochodu? 

Zdecydowanie należy samochód rezerwować online przed przylotem do miejsca docelowego. Zdarzają się oczywiście wyjątki. Jednak co do zasady dużo lepsze ceny wypożyczalnie oferują online niż w wypożyczalniach stacjonarnych – zwłaszcza na lotniskach. Polecam 3 porównywarki cenowe, które sprawdzają się bardzo dobrze: 

Do przeglądania ofert polecam używać trybu incognito w przeglądarkach internetowych Ctrl + Shift + N, ponieważ możecie mieć w ciasteczkach reflinki, które będą blokowały promocyjne ceny na wypożyczenie samochodu.

W wyszukiwarce Sebogo znajdziecie tabelę w której zaznaczono przykładowe lokalizacje oraz daty w których wypożyczenie samochodu będzie najtańsze. 

Wypożyczalnie samochodów

Przykładowe ceny za wypożyczenie samochodu w Maladze we wrześniu na 7 dni (ten sam termin, najniższa oferta): 

Sebogo: 

Wypożyczalnie samochodów

Kayak: 

Wypożyczalnie samochodów

Skyscanner:

Wypożyczalnie samochodów

Dodatkowo niektóre sieci wypożyczalni oferują na swoich stronach ciekawe oferty. Dobrym przykładem może być Europcar, który ma stawkę 1 GBP za wypożyczenie samochodu na 24h i oddaniem go w innym punkcie niż ten z którego go wypożyczyliśmy na terenie UK. LINK

Wypożyczalnie samochodów

Podczas wyboru wypożyczalni samochodów należy zwrócić uwagę na kilka czynników, które mogą wpłynąć na cenę końcową wypożyczenia samochodu: 
 • Lokalizacja – zdarzają się lokalizacje typu Honolulu, w których za wynajem samochodu na lotnisku zostaniemy dodatkowo obciążeni od 10-20$. Czasami jest na odwrót, za wypożyczenie samochodu w centrum np. w Nowym Jorku będziemy musieli dodatkowo zapłacić. Dodatkowo część wypożyczalni dolicza opłatę za zwrot samochodu w innym punkcie niż ten z którego go odbieraliśmy. Zdarzają się również takie wypożyczalnie jak np. Hertz w ZEA, które mają preferencyjne warunki na wypożyczenie samochodu w Abu Dhabi, a zwrot w Dubaju. 
 • Wiek kierowcy – z reguły większość wypożyczalni oferuje najniższe ceny dla kierowców mających minimum 25 lat. Jeśli jesteście młodsi, prawdopodobnie zostaniecie dodatkowo obciążeni. Niestety jeśli macie poniżej 21 lat, wypożyczenie samochodu może być bardzo problematyczne – większość firm pozwala wypożyczyć samochód tylko osobom powyżej 21 roku życia. 

32f23f32f

 • Dodatkowy kierowca – jeśli zakładacie, że nie będziecie jedynym kierowcą podczas podróży wypożyczonym samochodem wówczas musicie wykupić sobie dodatkowego kierowcę. Opłaty z tym związane są różne w zależności od wypożyczalni samochodów. Polecam jednak to zrobić, ponieważ gdyby coś się wydarzyło np. wypadek, a kierującym byłaby osoba niezgłoszona zostaniecie obciążeni wszystkimi kosztami związanymi z naprawą pojazdu (ubezpieczenie w takiej sytuacji będzie nieważne). 

32f23f23f23f23f

 • Limit kilometrów – bardzo często zdarza się dobowy limit kilometrów zwłaszcza przy wypożyczeniu droższych samochodów. Wówczas w regulaminie jest zapis ile będziemy musieli zapłacić za każdy km przekroczenia. Z reguły taka opłata wynosi od 2 do nawet 5 euro. 
 • Godzina wypożyczenia oraz zwrotu samochodu – wypożyczalnie pracują w wyznaczonych godzinach. Jeśli będziemy chcieli oddać samochód poza godzinami otwarcia wypożyczalni, wówczas możemy być dodatkowo obciążeni za kolejną dobę lub kwotę stałą. 

wevwevwevew

 • Zakup paliwa – mamy 2 polityki związane z rozliczeniem paliwa. Pierwsza: otrzymujemy samochód zatankowany do pełna – oddajemy zatankowany do pełna. Druga: otrzymujemy samochód zatankowany do pełna – oddajemy z pustym bakiem. W przypadku tej drugiej koszty będę nieco wyższe ponieważ wypożyczalnie samochodów liczą po swojemu stawki za litr paliwa. 
 • Przekraczanie granicy – kierowcy, którzy planują podróż poza krajem odbioru (przekroczenie granicy lub podróż na sąsiednie wyspy) są zobligowani do poinformowania wypożyczalni przed odbiorem samochodu. Może się to wiązać z koniecznością dodatkowej opłaty. 
 • Ubezpieczenie – to najbardziej newralgiczny punkt podczas wyboru wypożyczalni i wpływa znacząco na cenę końcową wypożyczenia samochodu. 

Mamy 3 typy ubezpieczenia samochodu: 

 • Collision damage waiver (CDW) – odpowiednik naszego autocasco, czyli ubezpieczenie związane z uszkodzeniami na naszym pojeździe z naszej winy. 
 • Third party insurance  – odpowiednik naszego OC, czyli ubezpieczenie związane z uszkodzeniem czyjegoś pojazdu / mienia. Obejmuje ono uszkodzenie pojazdu z winy osób trzecich. Nie obejmuje, jednak szkód z winy kierującego pojazdem.
 • Theft insurance (TP) – ubezpieczenie od kradzieży pojazdu. 

Większość wypożyczali oferuje w cenie bardzo podstawowe ubezpieczenie samochodu z tzw. udziałem własnym. W praktyce wygląda to mniej więcej tak, że jest wpisana kwota (excess) do której możemy być obciążeni za dane zdarzenie. Kwoty udziału własnego wynoszą przeważnie od 500 do nawet 10 000 euro. 

fwefwefwe

Należy również pamiętać, że jeżeli nie zdecydujemy się na zakup pełnego ubezpieczania możemy zostać dodatkowo obciążeni za koszty poniesione w związku z naprawą uszkodzonego nadwozia auta lub części mechanicznych, włączając:

 • nadwozie, dach podwozie,
 • przednie szyby, okna, lusterka,
 • koła, opony, kołpaki,
 • silnik, sprzęgło, akumulator,
 • zamki. 

Dodatkowo bez pełnego ubezpieczenia będziemy zmuszeni pozostawić depozyt w wysokości np. możliwego udziału własnego. 

32f32f2332f

W krajach takich jak np. USA oraz Australia wykupienie pełnego ubezpieczenia jest niemal koniecznością. Udział własny może sięgać kilkadziesiąt tysięcy dolarów. 

Ile kosztuje ubezpieczenie? 

W zależności od standardu wypożyczanego samochodu, koszt ubezpieczenia waha się od 5 do 30 euro / dzień. Alternatywną opcją jest wykupienie ubezpieczenia w firmie zewnętrznej np. icarhireinsurance. Oferują oni możliwość wykupienia ubezpieczenia na 1 dzień lub ryczałtowo na cały rok. Jest to dobra opcja, zwłaszcza dla osób które kilka razy w roku korzystają z wypożyczalni samochodów. 

23f32f32f32

Koszt rocznego ubezpieczenia na cały świat wynosi 119 euro. 

32f23f23f3

To rozwiązanie ma jedną wadę, że będziemy musieli pokryć z własnych pieniędzy ewentualne roszczenia wypożyczalni wobec nas i czekać na otrzymanie zwrotu z icarhireinsurance. 

Aby wypożyczyć samochód musimy posiadać przy sobie: 
 • Kartę kredytową Visa, Mastercard, American Express – wypożyczalnie samochodów wymagają od nas przedstawienia karty kredytowej podczas odbioru samochodu. Powinna ona być wystawiona na kierującego pojazdem. Karta musi posiadać wystarczający limit/ środki w celu zablokowania wkładu własnego/ depozytu (zostaną one zablokowane na karcie na cały okres wynajmu). Karta będzie również wymagana w celu uregulowania płatności za wszelkie lokalne opłaty, dodatkowe wyposażenie oraz jakiekolwiek inne dodatki zakupione bezpośrednio od wypożyczalni.. Teoretycznie możemy posłużyć się kartami płatniczymi, które są wypukłe. Jest duża szansa, że wypożyczalnia się nie zorientuje. Jednak nie polecam tego robić z 2 przyczyn: łamiemy regulamin wypożyczalni, możemy przez to ponieść konsekwencje w postaci odmowy wypłaty ubezpieczenia w przypadku uszkodzenia pojazdu, a po drugie jeśli nastąpi nieuprawione użycie naszej karty przez osoby trzecie mamy łatwiejszą drogę do odzyskania pieniędzy poprzez chargeback. 
 • Prawo jazdy – w momencie odbioru kierowca główny oraz kierowcy dodatkowi będą poproszeni o przedstawienie prawa jazdy wystawionego na ich imię i nazwisko. Wszyscy kierowcy muszą posiadać prawo jazdy od minimum 1 roku. Kierowcy, których prawo jazdy zawiera dwie części: część prawa jazdy ze zdjęciem oraz drugą odpowiednią część prawa jazdy w formie papierowej, zobowiązani są do okazania dwóch części prawa jazdy podczas odbioru samochodu w wypożyczalni. W niektórych Państwach np. Australii będzie wymagane międzynarodowe prawo jazdy wydawane przez starostwo powiatowe w ciągu 7 dni. 
 • Drugi dokument tożsamości ze zdjęciem – paszport lub dowód osobisty. 

Warunki anulacji rezerwacji: 

Wypożyczalnie samochodów pozwalają na anulację rezerwacji bezpłatnie na minimum 48h przed rozpoczęciem wynajmu samochodu. Zdarzają się oczywiście wyjątki. Jeśli wiemy, że np. nasz lot jest opóźniony i nie zdążymy się pojawić na umówioną godzinę odbioru samochodu musimy się skontaktować z wypożyczalnią by uniknąć anulacji rezerwacji oraz potrącenia pełnej kwoty za wypożyczenie samochodu. 

Dodatkowe wskazówki: 
 • Zrób zdjęcia samochodu przed wypożyczeniem oraz po. 
 • Zgłoś wszystkie uszkodzenia w pojeździe obsłudze przed opuszczeniem wypożyczalni i sprawdź czy zostały one naniesione na protokół przekazania samochodu. 
 • Podnieś maskę i sprawdź poziom płynów w samochodzie jak również stan techniczny opon, oświetlenia ponieważ podczas kontroli policji to Ty dostaniesz za to mandat, a nie wypożyczalnia.
 • Zadbaj o dodatkowe wyposażenie we własnym zakresie jeśli będzie niezbędne np. fotelik dla dziecka czy GPS. Wypożyczalnie samochodów mają wysokie stawki. Możesz skorzystać z bezpłatnych map na komórkę np. Maps Me
 • Sprawdź przed podróżą czy drogi którymi będziesz się poruszał są płatne, a jeśli tak w jakiej formie (winiety, viaTOLL czy gotówka). 

W przypadku problemów z wypożyczalniami samochodów prawnicy z Europejskiego Centrum Konsumenckiego udzielają bezpłatnych porad prawnych i informacji dotyczących praw konsumentów w UE. Codziennie dyżuruje ekspert, który odpowiada na pytania konsumentów (tel. +48 22 55 60 118). ECK pomaga również w polubownym dochodzeniu roszczeń od przedsiębiorców zarejestrowanych poza Polską, w krajach UE (np. gdy hiszpańska wypożyczalnia samochodów niesłusznie pobrała płatność z karty kredytowej). Wystarczy wysłać do ECK wypełniony formularz skargi, dostępny na www.konsument.gov.pl lub napisać na adres info@konsument.gov.pl.

Podsumowanie 

Wypożyczalnie samochodów to temat rzeka. Jedno o czym warto pamiętać to zdrowy rozsądek. Pamiętajmy, że oszczędność 30-40 euro na ubezpieczeniu może się okazać jedną z najgorszych naszych decyzji. Im mniej znane wypożyczalnie samochodów tym mogą być większe problemy – dużym zależy na opinii i z reguły dbają o klienta oraz oferują samochody w lepszym stanie technicznym. Sprawdźmy więc czy dopłacając parę euro nie uda nam się wypożyczyć samochodu w jakieś markowej wypożyczalni. Osobiście nigdy nie miałem z żadną z wypożyczalni problemów i tego Wam również życzę. 

[fb_button]


W kolejnym wpisie postaram się zrobić przegląd programów lojalnościowych w wypożyczalniach samochodów oraz przygotuję również wpis o wypożyczaniu camperów – być może kogoś z Was ten temat zainteresuje. 


Jeśli podoba Ci się ten post, dołącz do pozostałych czytelników, którzy zarejestrowali się, aby otrzymywać  informację o kolejnych wpisach  za pośrednictwem  poczty email  (tylko 1 email dziennie!)

22
Dodaj komentarz

avatar
12 Comment threads
10 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
20 Comment authors
MateuszJODAdamFranekanna Recent comment authors
  Subscribe  
Powiadom o
Michał
Gość
Michał

Cześć, masz jakieś doświadczenia z wynajmem auta za granicą/w Polsce i tzw. stażem kierowcy? Mam 31 lat, ale prawko zrobiłem w styczniu. Wszystkie wypożyczalnie, na jakie trafiam, nie chcą wypożyczać osobom, które prawo jazdy mają krócej niż rok, nawet przy wysokim ubezpieczeniu.

Klaudiusz
Gość
Klaudiusz

Miałem kiedyś podobną sytuację, a że żona nie ma prawa jazdy w ogóle, to wypożyczyliśmy auto z viplimuzyny z opcją: szofer. Na samym początku myślałem, że to nie jest dobre rozwiązanie (bo jestem facetem itd.) ale doceniłem to już po pierwszym dniu. Przede wszystkim nie musiałem się martwić o trasę, o to jak ominąć korki, nie byłem zmęczony długim prowadzeniem auta a do obiadu mogłem zamówić lampkę wina. Tak więc czasem coś co nas na samym początku irytuje może okazać się zbawienne. 😉

Witold
Gość
Witold

Dwie krótkie zasady, które należy przestrzegać (nauczyłem się ich po naprawdę wielu wypożyczeniach): 1) koniecznie przeczytać opinie o danej wypożyczalni i co może nas spotkać (tu kłania się zwłaszcza Goldcar, włos się na głowie jeży…). 2) zawsze brać ubezpieczenie znoszące całkowicie wkład własny, chyba że chcecie drżeć o każdą ryskę, wgniecenie itp. nawet nie z własnej winy.

Kuba
Gość
Kuba

Trzeba pamiętać żeby sprawdzić samochód przed wypożyczeniem czy wszystko z nim ok żeby potem nie było problemów z kaucją. Mi się własnie kiedyś tak zdarzyło. Byłem w Madrycie i wypożyczyłem samochód który miał małe wgniecenie i przez to że tego nie widziałem to mogłem tylko pomarzyć o kaucji zwrotnej. Miałem kilka nieciekawych przygód z wypożyczalniami ale jako że często jestem w Poznaniu to mam tam świetną firmę FatCar z której zawsze korzystam bo to moim zdaniem jedyna dobra firma w Poznaniu a na dodatek ma świetne ceny i wysoki standard samochodów.

Zofia
Gość

Trzeba uważać, u kogo wypożycza się. najlepiej u sprawdzonej firmy.

Lucjan
Gość

Zgadzam się z tym całkowicie. Co prawda ja do swojej firmy wynajmuje tylko samochody dostawcze ze względu na profil działalności. Ale zasady są podobne. Plusem dłuższego wynajmu samochodu jest to ze w ramach miesięcznej kwoty jaką płace wypożyczalni nie ponoszę kosztów za uszkodzenia. Kierowcy tankują i jadą na zlecenia. Ja sprawdziłem firmę Autko Najm

Janusz
Gość
Janusz

Bardzo przydatne rady, wczesniej wypozyczalem auto tylko w Polsce ( najczesciej w fatcar.pl ) i ta opcja jest naprawde duzo bardziej komfortowa niz komunikacja miejska. Na urlop wybieram sie juz w sierpniu wiec na pewno wykorzystam wasze wskazowki.

Jola
Gość

Bardzo pomocny artykuł, dowiedziałam się dużo nowych i ciekawych rzeczy 🙂
Ja korzystam z wypożyczalni samochodów w Gliwicach UNIACAR, jest świetna!

Ada
Gość
Ada

A

Ada
Gość
Ada

My korzystaliśmy z warszawskiej wypożyczalni Bziuk, wyjeżdżaliśmy na tydzień w dwie lokalizacje i na chwilę obecną jesteśmy zadowoleni z obsługi, kontaktu i cen. Niektórzy nie odpisali na oferty, ale po 2-3 próbach udało się znaleźć coś fajnego. Znajomi korzystali i również byli zadowoleni. Szkoda, że znalezienie auta w przyzwoitej cenie jest tak kłopotliwe.

Paweł
Gość

Na pewno należy zwrócić uwagę na regulamin, w którym wszystko jest zawarte. Nie ma co się nabierać na przyjemne hasła marketingowe, czy uprzejmą obsługę. Najważniejsze jest, aby uważać, aby nie uszkodzić samochodu podczas korzystania z niego i oczywiście przyjrzeć się w jakim stanie go dostajemy. W moich oczach dobrą opinią cieszy się na pewno CAR-RENTAL.PL. Przynajmniej nie mydlą niczym oczu.

rozczarowany
Gość
rozczarowany

Nie polecam firmy FINANCE SERVICE WERONIKA KUREK
Graniczna 53c/1140-018 Katowice NIP 2220846496, nie oddają kaucji za wynajęty pojazd, zwodzą i obiecują potem nie odbierają telefonu i nie odpowiadają za maile.

mariusz
Gość
mariusz

Miałem podobną sytuację, nie polecam

anna
Gość
anna

Zgadzam sie, to prawdziwi oszuści włącznie z Kamil Guzdek, bandytą

Franek
Gość
Franek

Witam. Podpisałem z tą firmą umowę na wynajem i zaczynają się z tego co czytam ich stałe zagrywki typu: nie odbieranie tel, nie można uzyskać informacji na temat kiedy będzie auto do odbioru. Z tego co znalazłem w internecie to trochę ludzi przewieźli na nie małe kwoty. Ciekaw jestem jak będzie w moim przypadku.

Adam
Gość
Adam

W miarę możliwości niech Pan wycofuje się od współpracy z tymi oszustami jak najszybciej. Powiem tylko tyle, nie ma ŻADNYCH osób zadowolonych, wszelkie pozytywne opinie są kupowane (co świadczy między innymi to, że jednego dnia potrafią „wpaść” 5 dobrych opinii-niezwykła rzadkość u UCZCIWYCH FIRM a co dopiero takich zwyrodnialców. Nie chcę Pana martwić, ale nawet Pana oszukają bo primo, samochody, którymi we flocie dysponują, nie są ich, są przywłaszczone a prawowici właściciele przez nich zastraszani, że nie oddadzą im aut. Oczywiście nie płacą im za użytkowanie. Druga rzecz, że to jest ich sposób na życie. Kamil Guzdek („szef” tejże firmy)… Czytaj więcej »

JOD
Gość
JOD

Przestrzegam przed wypożyczeniem następujących pojazdów : Szukam w imieniu właściciela: BMW Serii 3 KR3HT69 A.pojazdy, osobowe BMW Serii 3 KR4GT39 A.pojazdy, osobowe BMW Serii 4 KR1GT73 A.pojazdy, osobowe BMW I wielu innych pojazdów poszukiwane przez właściciela .Masz wątpliwość pisz.Anonimowość zapewniona

ckcorp
Gość

Pewnie w przypadku dużych sieciówek trzeba być rozważnym i wykupić dodatkowe ubezpiecznie. Pracownicy mają schemat działania i postępują zgodnie z zasadami narzuconymi przez firmę, tak by później nie zostać samemu obciążonym. W mniejszych wypożyczalniach działających na rynku lokalnym nie ma aż takiego reżimu.
Pozdrawiam 🙂

Krzysiek
Gość
Krzysiek

rentacardirect nie polecam tef firmy, miałem doczynienie z 5 różnymi wypożyczalnia i samochodów i rentacardirect okazał się najgorszy.

Mateusz
Gość
Mateusz

Nie mam wielkiego doświadczenia z wypożyczalniami ale przestrzegam przed wypożyczalnią Marbesol gdyby ktoś był w Maladze. Na stronie reklamowali się, że bez karty kredytowej na miejscu okazało się, że nie tylko żadają karty ale i depozytu ponad 1000 eu. Dopiero po tym zdarzeniu zobaczyłem ile mają negatywnych komentarzy. Także moja rada czytajcie komentarze !

Inline

<script type=”text/javascript” src=”//s3.amazonaws.com/downloads.mailchimp.com/js/signup-forms/popup/embed.js” data-dojo-config=”usePlainJson: true, isDebug: false”></script><script type=”text/javascript”>require([„mojo/signup-forms/Loader”], function(L) { L.start({„baseUrl”:”mc.us13.list-manage.com”,”uuid”:”72418bc662cf0e2893bc9df13″,”lid”:”13c29cb5e3″}) })</script>